Saule, Zeme, astonomiskie gadalaiki

Viss, kas saistīts ar Saules sistēmu

Saule, Zeme, astonomiskie gadalaiki

Postby SpaceFan » 02 Jan 2011, 20:47

Sveiciens visiem jaunajā kalendārajā gadā!
Šis jautājums man jau kādu laiku neliek mieru, tad pa LR1 uzzināju par šo vietni, sapratu, ka šī ir īstā vieta, kur to varētu pajautāt. :]
Tātad :arrow: kā jau zināms (vai vismaz esmu sapratis) astronomiskā ziema iestājas Ziemas saulgriežos, kad Saule attiecībā pret Ziemeļu puslodi 'sasniedz' pašu tālāko punktu, attiecīgi, astronomiskā vasara - Vasaras saulgriežos. Tajā pašā laikā astronomiskais rudens un astronomiskais pavasaris iestājas mirklī, kad Saule 'šķērso' ekvatoru (tas ir laiks, kad dienas un nakts garums uz visas Zemeslodes ir apmēram vienāds). Tā kā Zeme rotē un griežas ar nemainīgu ātrumu (vismaz tik īsā laika intervāla intervālā), tad būtu jābūt tā ka visi astronomiskie gadalaiki ir laika ziņā pilnīgi vienādi. Tā nu es nolēmu to kādā garā ziemas vakarā pārbaudīt:
Tīmeklī atradu, ka gads ir 365,2425 dienas. To dalot ar četri, man būtu jāiegūst precīzi viena astronomiskā gadalaika ilgums. Dalot un pārveidojot es ieguvu, ka 1/4 gads = 91 diena 7 h 27 min 18 sec

Vēl man bija zināmi astronomisko gadalaiku iestāšanās laiki 2010. gadā:
pavasaris - sestdiena, 20. marts, pulksten 19:32
vasara - pirmdiena, 21. junijs, pulksten 14:28
rudens - ceturtdien, 23. septembris, pulksten 6:09
ziema - trešdien, 22. decembris, pulksten 1:38
astronomisko gadalaiku iestāšanās laiki 2011. gadā:
pavasaris - 21. marts, pulksten 1:21

Četri secīgi punkti, lai aprēķinātu laika atstatumu starp tiem. Tas ko es pēc aprēķiniem ieguvu:
- astronomiskais pavasaris ilga 92 dienas 18 h 56 min
- astronomiskā vasara ilga 93 dienas 15 h 41 min
- astronomiskais rudens ilga 89 dienas 19 h 29 min

Tas aprēķins ar visiem pārveidojumiem ir kaut kas tāds, ko es labprāt neatkārtotu. Tā kā ir nesakritības kā dienās, tā minūtēs, kas pēc būtības izslēdz iespēju, ka to rada tikai un vienīgi kāda(s) aprēķinu kļūdas. :? Kāpēc tomēr tā ir?

P.S. ceru, ka vārds 'astronomiskais' nav pārāk bieži! :D
Last edited by SpaceFan on 03 Jan 2011, 21:51, edited 1 time in total.
SpaceFan
Vakuums
 
Posts: 1
Joined: 01 Jan 2011, 16:57

Re: Saule, Zeme, astonomiskie gadalaiki

Postby poseidons » 03 Jan 2011, 09:01

Pilnīgi pareizi domā - nav vienāds garums.
Gadalaiku izmaiņas Zemei ir pamatā dēļ ass slīpuma (dominējošais efekts - 23.4°), bet ilgumu ietekmē arī orbītas forma (ekcentritāte 0.02).
Šeit jāņem vērā, ka zemes orbīta ir "izstiepta elipse" un tās centrs ir mazliet nobīdīts, nevis perfekts aplis ar sauli centrā.

Marsam tas ir vēl izteiktāk (dati par Z puslodi):
Pavasaris: 194 Sols (Marsa dienas)
Vasara: 178 Sols
Rudens: 142 Sols
Ziema: 154 Sols

http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Mars#Seasons
poseidons
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 48
Joined: 16 Apr 2010, 11:37


Return to Saules sistēma

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron