Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Galaktikas, miglāji, zvaigžņu kopas un citi visuma šedevri

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby Jupis » 09 Sep 2010, 17:22

Neesmu šī lauciņa eksperts, taču mēģināšu uzrakstīt savu izpratni par gravitāciju.

Pirmkārt, Māris, atvainojos Tev, ka biju parāk ass.

Otrkārt, gravitācijas modelis ar bumbām uz auduma dod pilnīgi šķērsām izpratni par gr. būtību. Tas, ka gr. tiek attēlota ar gr. palīdzību manuprāt ir tikai pozitīvi, jo piedod modelim vismaz kaut kādu ticamību. Sāksim ar to, ka modelis ir tikai 2D, kamēr gravitācija darbojas 4D laiktelpā. Starp citu, ja centīgi piedomā, tad 4. (laika) dimensijas eksistenci ir iespējams iztēloties, bet 5 vai vairāk gan ne. Te ir bildīte
http://superstruny.aspweb.cz/images/fyz ... vity3d.gif
ar 3D laiktelpas izliekumu. Drusku labāk, bet iztrūkst laiks. Tālāk, modelī telpa apliecas ap masu, kamēr patiesībā telpa masu caurvij. Pie tam - ievēro - masa neizliec laiktelpu. Masa pati ir laiktelpas izliekums, kura precīzi cēloņi ir šobrīd nezināmi.

Treškārt - gravitācija. Esi pamanījis, ka, atbalstoties ar rokām pret zemi, sajūta ir tāda pati, kā iestumjot, piem., automasīnu, t.i. pārvarot inerci un piešķirot ķermenim paātrinājumu? Einšteins vai kāds cits no gudrajiem esot izteicies apmēram šādi: "Kāpēc inerce un gravitācija sajūtās ir tik ļoti līdzīgas? Tāpēc, ka inerce ir gravitācija." Ja sapratīsi šī teikuma jēgu, būsi tuvu gravitācijas izpratnei. Atbalstoties pret zemi, mēs izjūtam paātrinajuma sajūtu, taču nedz mēs, nedz Zeme nepaātrinās. Saproti paradoksu? Nav iespējams atšķirt paātrinājumu, lidojot raķetē kosmosā, bezsvarā, no "paātrinājuma", ko izjūtam, sēžot uz Zemes.

Mazliet no citas operas. Atceries no relativitātes, kādi ir statiska novērotāja iespaidi par ķermeni, kas lido ar ātrumu v, kas tuvs gaismas ātrumam c ? Tas kļūst īsāks gar pārvietošanās virziena asi, un laiks šai ķermenī rit lēnāk. Citiem vārdiem, ir iespaids, ka šis objekts atrodas "saspiestā" laiktelpā, kurā tomēr valda tie paši fizikas likumi. Padomā loģiski. Mums te ir normāla laiktelpa, objektam ar ātrumu c saspiesta laiktelpa. Kas atrodas pa vidu? Lūk, tabuliņa:


__________|__novērotājs________?________objekts
--------------------------------------------------------------------------------------
ātrums v___|____0 (nulle)________?1__________c
--------------------------------------------------------------------------------------
laiktelpa___|____normāla________?2_______saspiesta

(Ceru, ka var saprast)

Kā mēs no ātruma 0 km/s sasniedzam ātrumu 300'000 km/s? Domājam, domājammmm... Bet loģiski - paātrinoties! Tātad
?1 = paātrinajums a.
Kā mēs no normālas (izstieptas) laiktelpas dabūjam saspiestu laiktelpu? Saspiežot! Jeb fizikāli pareizāk sacīt - to izliecot!
?2 = laiktelpas liekums

a=0, v=0 miera stāvoklis atbilst normālai laiktelpai,
a > 0, 0<v<c paātrināta kustība atbilst liektai laiktelpai
a=0, v=c gaismas ātrums atbilst galēji saspiestai laiktelpai

Kustoties ar konstantu ātrumu, vai tas būtu 0, v vai c, laiktelpa ir "taisna". Pārejot no viena ātrumu uz citu, laiktelpa izliecas. Paātrinājums ir laiktelpas izliekuma izpausme, un otrādi - laiktelpas izliekums ir paātrinajuma sekas. To saprast var ar pamatskolas teksta uzdevumu. Iedomājies, ka tu izliec (saspied) laiktelpu - Tu to dari katru dienu. Kas notiek? Laiks kļūst ilgāks, attālums īsāks. Tātad, ja turpini liekt laiktelpu, kustošs objekts šajā apgabalā spēs pārvarēt arvien lielāku telpas gabalu arvien mazākā laika posmā - tas paātrināsies! Ja izdomāsi laiktelpai piesķirt pretēju izliekumu, viss būs otrādi laiks kļūs īsāks, attālums garāks un objekts garākā laikposmā spēs veikt arvien mazāku gabalu, tas ir - palēnināsies. Tas tā ir no ārēja novērotāja viedokļa. Objekts pats tavas laiktelpas manipulācijas nejutīs, tas atradīsies nepārtraukta bezsvara stāvoklī un kustēsies precīzi taisnā līnijā laikā un telpā, ko tu patiesībā esi izliecis (ja vien uz to nedarbojas citi spēki).

Tas viss darbojas abpusēji - ja tu paātrini objektu, tad mazlietiņ izliec arī telpu, ja Zeme izliec telpu, tā paātrina objektu.

Taču savā pasaulītē mēs neesam ārēji novērotāji. Mēs esam objekti, kuru vietējo laiktelpu ir izliekusi Zeme. Mēs, kā objekti, ļoti labprāt turpinātu savu kustību, atrodoties bezsvara stāvoklī, un visi priecīgi sakristu lodveida čupā Zemes centrā. Bet nekā, mums priekšā ir Zemes virsma, kas mūs pastāvīgi palēnina un izjauc laimīgo bezsvara stāvokli, pretdarbojoties laiktelpas izliekumam. Zemes virsmas izturību, savukārt, nosaka materiālu īpašības, t.i. kvantu fizika.

Kaut kā tā.
User avatar
Jupis
Protozvaigzne
Protozvaigzne
 
Posts: 50
Joined: 05 Aug 2010, 19:12

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby Lāsēns » 09 Sep 2010, 17:31

Tas pareizi,bezsvara stāvoklis ir skaista sajūta,kapē mums te jāmokās uz tās zemes? :lol: :lol: :lol:
Contraria Sunt Complementa
User avatar
Lāsēns
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 120
Joined: 04 Sep 2010, 19:34
Location: Pastaigājoties starp pasaulēm

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby Māris » 09 Sep 2010, 23:17

Paldies par atbildēm! Diezgan daudz esat sarakstījuši pa šo laiku. :)

Godīgi sakot diezgan daudz tagad būs ko domāt. Tā kā diezgan daudz kas ir sarežģīti saprotams būs jāpiepūlas, lai iztēlotos.

Izlasot visu vienu reizi diezgan sarežģīti uzreiz uztvert domu par dažām lietām. Tāpēc būs jālasa vēl un jāpārdomā, bet par dažām lietām kas izraisa kaut kādas pārdomas uzreiz.

Singularitāte. Godīgi sakot neesmu par viņu stipri interesējies, bet liekas tā ir arī vairāk tāda kā pieņēmums, pagaidām nepierādīts, ka patiešām tāda lieta ir. Vai patiešām tā ir? Ja jā, tad pieļaujot to ka tomēr viņa neeksistē, tad viņu nav jāpierāda un laiktelpas liekuma teorijā viena nepilnība atkrīt.

Andris, par to Mēness izņemšanu ir laba doma, līdz tam īsti pat neaizdomājos. Jā, runa ir aptuveni par to, tomēr domājot par acīmredzamo tas tikai izmaina mazliet Zemes pozīciju telpā, bet tādas lietas kā žiroskopiskā efekta orbītas stabilizāciju, ko novērojam dabā, grūti ar to iztēloties, te vēlreiz piezīmēju ja paskatās uz šo tieši, kas ir acīmredzams. Iespējams, ja neskatās tieši uz bumbiņu, bet aizdomājās par katru bumbiņas sastāvdaļu, pieņemsim atomu, tad iespējams ka šis piemērs var izskaidrot arī cietās pievilkšanās parādību. Mēģināšu iztēloties, bet izskatās sarežģīti. :)

Jupis, Tavu rakstīto tā ar pirmo piegājienu uz ātro lasot pilnībā neizpratu, būs vien jālasa vēl un jāmēģina uzmanīgāk visu saprast. Par dažām lietām kas uzreiz izraisīja kaut kādas pārdomas.

Par to ka gravitācija tiek attēlota ar gravitāciju. Vai tas ir pareizi vai nē ir atkarīgs no tā vai gravitācijas ietekme modelī tiek kaut kā skaidrota arī reālajā pasaulē. Tā sarežģīti pateikt domu, bet visumā, piemēram, ja iedomājas izliektu telpu un salīdzina to ar izliektas membrānas modeli, ja reālajā telpā nav nekā līdzvērtīga gravitācijai modelī, tad ķermenis, kas pārvietojas pa izliektu telpu bez tāda ārēja spēka aizies savu taisno ceļu, viņu nekas nepietur pie šī izliekuma, nav berzes, nav pievilkšanās, nav nekāda cita spēka, kas viņam liktu sekot izliekumam. Tas kaut kā nav saprotams. Ja tiek runāts par gravitāciju kā laiktelpas izliekumu, tad teorija neskaidro kāpēc šis izliekums liek ķermenim tuvoties tieši pa izliekumu. Vai varbūt es kaut ko esmu palaidis garām? Par modeli šajā ziņā viss ir skaidrs, ir slīpa virsma pret Zemi un gravitācijas spēks, kas iedarbojas uz bumbiņu, novirza to pa izliekumu, tur visu mehāniku un spēkus var aprēķināt ar elementārām Ņūtona teorijām.

Patika piemērs par gravitācijas un objekta pārvietošanas spēku līdzību. Patiešām ir par ko aizdomāties. Savā ziņā ka sāki runāt par pārvietošanu atkal iedomājos par ritmodinamiku, šai teorijai ir mazliet citāda gravitācijas doma, bet visumā viņi gravitāciju skaidro vairāk kā vienu no kustības, pārvietošanās veidiem. Ja kādam interesē zemāk saites uz video, pirms tam devu saites uz lasāmvielu, bet video laikam vieglāk skatīties. :)

Par ātrumiem un paātrinājumiem vēl visu nepaguvu izprast, bet radās jautājums. Vai es pareizi sapratu? Sanāk ka tieši objekts ar paātrinājumu rada telpas izliekumu, nevis pats objekts kā tāds, bet tieši tad kad viņam ir paātrinājums. Vai tāda ir doma? Vai tomēr nav jābūt tā ka laiktelpas liekums rada paātrinājumu, līdz ar to pievilkšanās spēku?

Tātad, kā jau minēju, saites uz video par ritmodinamiku. Domāju kādam no diskusiju dalībniekiem varētu būt interesanti.

http://mirit.ru/video/rd/gravi_ru.htm (var nokopēt arī avi)
http://rutube.ru/tracks/1158781.html?v= ... 2aaef2f9a5
Māris
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 148
Joined: 11 Oct 2008, 22:42

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby nelabojams » 10 Sep 2010, 08:18

Man atkal gribas atsaukties uz vecām grāmatām. Diemžēl tagad tādas parādās ļoti reti, bet netā izsmeļošu vai pat vienkārši korektu populārzinātnisku informāciju iegūt ir grūti :(
Māri, vari mēģināt bibliotēkās sameklēt 1969. gadā izdoto M.Gārdnera grāmatiņu "Relativitātes teoriju visiem". Tur ir gan speciālā r.t., gan vispārējās r.t. pamati - tieši tik daudz, lai saprastu, kas un kā. Uz grāmatas vērtību norāda tās autora vārds - Mārtins Gārdners ir matemātiķis, daudzu grāmatu autors, ilgus gadus Scientific American vadījis atjautības uzdevumu nodaļu un viņam spožs popularizētāja talants - spēja izskaidrot lietas būtību, neko pārlieku nevienkāršojot un neprimitivizējot. Arī tulkojums ir ļoti labs.
Žēl, ka kā jau visiem, nav laika... ļoti gribas šīs vecās populārzinātniskās grāmatas sadzīt datorā un uzmest uz kāda torrenta - man ir 90% no tā, kas savulaik latviski izdots. Liela daļa šo grāmatu nu nemaz nav novecojusi, latviski analoģiskais saturs vispār nav pieejams, bet svešās mēlēs ne katram lasāms un, kā jau rakstīju, ļoti grūti savācams kopā.
Cita starpā, starp inerci un gravitāciju IR viena būtiska atšķirība: inerces lauka vektori vienmēr būs paralēli, bet gravitācijas laukam tie tādi nebūs; parasti būs centrāli vērsti!
Ja Zeme tiešām būtu plakana, kaķi jau sen visu no tās būtu nometuši lejā.
User avatar
nelabojams
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 180
Joined: 02 Nov 2008, 12:41
Location: Naukšēnu novads, Ķoņu pagasts

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby Māris » 10 Sep 2010, 09:32

Google šoreiz palīdzēja. :)

http://gramataselektroniski.wordpress.c ... s-gardners

Ir arī saite uz pašu grāmatu tur. Tā kā lasījis oriģinālu neesmu, tad nezinu cik precīza kopija ir pieejama.
Māris
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 148
Joined: 11 Oct 2008, 22:42

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby nelabojams » 10 Sep 2010, 09:35

Jā, tas pac vien ir, tikai ar maziem tehniskiem defektiņiem. Taču tas ir sīkums.
Vispār jocīgi, ka tekstā; parasti šādas lietas tak taisa uz pdf vai djvu.
Ja Zeme tiešām būtu plakana, kaķi jau sen visu no tās būtu nometuši lejā.
User avatar
nelabojams
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 180
Joined: 02 Nov 2008, 12:41
Location: Naukšēnu novads, Ķoņu pagasts

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby Māris » 10 Sep 2010, 10:42

Parasti jā. Doc kā parasti padomā pirms parāda bildīti, ērtāk laikam būs pašam saglabāt kā pdf, labāk protams izdrukāt uz papīra. Skatos diezgan daudz lasāmvielas.
Māris
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 148
Joined: 11 Oct 2008, 22:42

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby Lāsēns » 10 Sep 2010, 14:33

Iesaku grāmatu "īsi par laika vēsturi" S.Hokings,aprakstīti nākotnes gaismas konusi un vispār grāmata ļoti laba,ātri izārstē no standarta domāšanas :D
Contraria Sunt Complementa
User avatar
Lāsēns
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 120
Joined: 04 Sep 2010, 19:34
Location: Pastaigājoties starp pasaulēm

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby Jupis » 11 Sep 2010, 16:00

Par telpas izliekumu neesmu drošs, vai pats pareizi izprotu. Labākais piemērs, ko esmu dzirdējis ir tāds:
Paņem balta papīra lapu. Uzvelc uz tās 2 taisnas līnijas kas krustojas. Uzskati, ka šis zīmējums ataino 2 daļiņu kustības trajektoriju taisnā laiktelpā. Tagad ņem un šo laiktelpu izliec - aploki papīra lapu riņķī, piem., lodei, lai tā veidotu cilindru. Līnijas tagad saiet kopā, krustojas, attālinās viena no otras un tad atkal tuvojas. Tagad tās ataino ķermeņu kustību izliektā laiktelpā, kāda tā būtu bez berzes u.c. spēku iedarbības. Faktiski tās ir taisnas trajektorijas, bet pašas telpas ģeometrija liek tām krustoties.

Kā es saprotu, telpas izliekums ir masa vai enerģija, kas pēc E=mc2 īstenībā ir viens un tas pats. Tādā gadījumā masa būtu, piem., Zeme (gravitācijas izliekums) enerģija būtu, piem., daļiņa, kas paātrinās, un kuras laiktelpa arī tiek izliekta. Pie tam ievēro - laiktelpas izmaiņas novērojamas tikai no neatkarīgam novērotājam no ārpuses. Paātrinošai daļiņai viņas laiktelpa šķiet taisna. Kā es saprotu.

Vispār jau būtu labi, ja par šito uzrakstītu kāds fiziķis.
User avatar
Jupis
Protozvaigzne
Protozvaigzne
 
Posts: 50
Joined: 05 Aug 2010, 19:12

Re: Gravitācijas modelis. Man nesaprotamās lietas.

Postby Lāsēns » 11 Sep 2010, 18:26

žēl ka te nau neviena fiziķa :roll: es vienīgais ko varu - uz sava datora ekrāna ar pirkstu uzzīmēt gaismas konusu,kas noliecas masas ietekmē :D
Contraria Sunt Complementa
User avatar
Lāsēns
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 120
Joined: 04 Sep 2010, 19:34
Location: Pastaigājoties starp pasaulēm

Previous

Return to Visums

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 7 guests

cron