Saules lēkts

Viss, kas saistīts ar Saules sistēmu

Saules lēkts

Postby bluminsb9 » 11 May 2010, 22:16

Viss sākas ar adresi, kuru daži jau iespējams zin:
http://www.heavens-above.com

Izvēlas Latviju, tad atrod meklētājā Rīgu un uzstellē Rīgu kā novērošanas vietu. Izvēlas Sauli, un iegūst šādu informāciju:
http://www.heavens-above.com/sun.asp?la ... =11&tz=EET

Jautājums:
Kāpēc par Saules lēktu tiek pieņemts moments, kad Saules leņķiskais augstums ir tieši -0.8 loka grādi?

Manuprāt, ja par lēkta momentu pieņem brīdi, kad parādās Saules diska augšējā mala, tad Saules leņķiskais rādiuss ir tikai 0.25 loka grādi (16 loka minūtes). Tātad vajadzētu būt -0.3 loka grādu (ar noapaļošanu) leņķiskam augstumam lēkta brīdī. Kāpēc ir -0.8 loka grādi?
bluminsb9
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 38
Joined: 02 Apr 2009, 18:20
Location: Rīga

Re: Saules lēkts

Postby Zh_ » 12 May 2010, 19:17

domāju dēļ atmosfēras refrakcijas
http://en.wikipedia.org/wiki/Atmospheric_refraction
saule ir norietējusi, bet tu viņu vēl vari redzēt
Zh_
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 27
Joined: 06 May 2010, 20:36

Re: Saules lēkts

Postby bluminsb9 » 12 May 2010, 20:02

Manuprāt spīdekļa leņķiskais augstums ir parametrs, kas pats par sevi ietver refrakciju. Ja novērotājs atrodas līdz ar Zemes virsmu, piemēram, pļavā, tad horizonts viņam būs 0 grādi, zenīts būs 90 grādi, negatīvas leņķiskā augstuma vērtības viņam nebūs redzamas.

Bet es tagad sāku domāt, ka varbūt heavens-above uzrāda matemātisko leņķisko augstumu, kāds ir Saulei lēkta brīdī. Bet kāda jēga no matemātiskā augstuma, ja reālos novērojumos objekts neatradīsies tur, kur tas tiek prognozēts?
bluminsb9
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 38
Joined: 02 Apr 2009, 18:20
Location: Rīga

Re: Saules lēkts

Postby bluminsb9 » 13 May 2010, 19:11

Tikko uzzināju, ka refrakcija pie horizonta, kad gaisa temperatūra ir 0 C un atmosfēras spiediens 1013 mbar ir aptuveni 30 loka minūtes. Ja mēs šo vērtību pieliekam Saules leņķiskam rādiusam, tad sanāk 46 loka minūtes, t.i. -0.75 loka grādi. A moška i der.

Bet es tāpat esmu pārsteigts, jo man debess spīdekļu horizontālās koordinātes saistās ar to, ko es reāli varu izmērīt pie debesīm. Sanāk, ka heavens-above ņem vērā refrakciju, bet galarezultātu attēlo koordinātēs, kuras es nevaru ērti pielietot.
bluminsb9
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 38
Joined: 02 Apr 2009, 18:20
Location: Rīga

Re: Saules lēkts

Postby Zh_ » 14 May 2010, 00:28

tak H-A tev tieši dod laiku, kad redzēsi saullēktu, kas arī ir vajadzīgais, nevis koordinātes, kur ir saule :) (bet ko tu nevari redzēt)
Zh_
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 27
Joined: 06 May 2010, 20:36

Re: Saules lēkts

Postby bluminsb9 » 18 May 2010, 17:29

Man vajag zināt, kurā leņķī Saules lēkta brīdī Saules stari krītīs uz mana Saules paneļa. Šajā ziņā horizontālajās koordinātēs, manuprāt, Saules altitūda pie zemes virsmas nav iespējama mazāka par -0.25 loka grādiem (Saules leņķiskais rādiuss). Kur nu vēl -0.8 grādi? Vai arī tās koordinātes, ko izdod Heavens-Above, nav īsti horizontālās.

Paldies jums visiem. Es jau esmu atrisinājis savu uzdevumu ar vienu astronomisku programmu "Alcyone Ephemeris". Ņem vērā arī refrakciju atkarībā no temperatūras un spiediena. Dabūju Saules horizontālās koordinātes ar 1 minūtes precizitāti visam gadam. H-A izmantoju tikai salīdzināšanai. Jāsaka gan, ka rezultāti, ko izdeva programma bišķiņ atšķirās no H-A. Bet nu manā gadījumā šī atšķirība nav tik būtiska.

Tagad vajag uzzināt dienas gaismas summāro ilgumu Rīgā visa gada garumā. Un šeit mani pārsteidz fakts, ka Saule uz ziemeļiem no ekvatora atrodas par 4 dienām ilgāk nekā pusgadu. Tāpēc vidējais dienas gaismas ilgums pie mums būs lielāks nekā 12 stundas. Ja kāds no jums zin labu uzticamu informācijas avotu, tad varbūt varētu padalīties?
bluminsb9
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 38
Joined: 02 Apr 2009, 18:20
Location: Rīga

Re: Saules lēkts

Postby bluminsb9 » 18 May 2010, 21:41

Vienā gadā ir 8766 stundas = 365.25 dienas. Ja vidējais dienas garums Rīgā būtu 12 stundas, tad dienas gaismas ilgums būtu 4383 stundas gadā. Efemerīdu softs saka, ka dienas gaismas ilgums Rīgai ir 4473 stundas gadā. Nu, iespējams, ka refrakcijas un Saules leņķiskā rādiusa dēļ dienas gaismas ilgums tik tiešām kļūst lielāks, bet nu ne jau par 90 stundām. Tātad fakts, ka pie mums ziemeļu puslodē Saule uzturās ilgāk nekā dienvidos tiešām ir ticams.

Uzzināju, ka vidēji Saule Rīgā spīd 1812 stundas gadā. Tātad var sastādīt attiecību 1812/4473. Pielietojot Solārkonstanti 1 kW/m2 un zinot Saules starojuma krišanas leņķa uz Saules bateriju atkarību no laika var izrēķināt aptuvenu enerģijas ieguvumu gada laikā.

Paldies jums visiem! =))
bluminsb9
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 38
Joined: 02 Apr 2009, 18:20
Location: Rīga

Re: Saules lēkts

Postby Andris R » 18 May 2010, 21:58

Varu tikai apbrīnot degsmi ''savilkt'' visus ''galus'' kopā!
Saules redzamību nosaka ne vien Zemes rotācija, bet arī orbitālā kustība + Zemess ass slīpuma orientācija. Jāatceras, ka orbīta ir eliptiska , tātad orbitālā kustība nevienmērīga (1. Keplera likums), neiedziļinoties detaļās - viss kopā radīs minēto starpību starp Z un D puslodes Saules redzamības ilgumu... (ja vien neesmu galīgi aizmirsis debess mehāniku ;) .
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.


Return to Saules sistēma

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron