Page 1 of 1

Iesācēju jautājums

PostPosted: 21 Nov 2018, 12:18
by eliasson
Ja īsumā, tad jautājums ir, vai saules sistēmas planētas ir uz vienas plaknes (ir kā man liekās), tāpēc otrs jautājums, kāpēc ir tā, ne savādāk.
Ja kādam ir pacietība lasīt tālāk, gribu iepazīstināt ar sevi, kaut rakstu, ka esmu iesācējs, debesīs skatos jau sen. Un, kad skolā astronomijas skolotājs jautāja, kāpēc mēs redzam pelnu pelēku mēnesi dažreiz, nedaudz aizdomājos un izteicu savu versiju, kas kā izrrādijās bija arī Galileja atklājums, par kura esamību līdz tam nezināju :)
Nesen nopirku teleskopu 130/900 ,lietotu, bet lēti. Spogulis liekas bijis tīrīts, bet nedaudz neuzmanīgi, pāris nelielas švīkas ir. Kāds ar tāda tipa teleskopu ir redzējis ko vairāk par mēnesi un saturnu?!

Re: Iesācēju jautājums

PostPosted: 21 Nov 2018, 15:38
by Vital.
eliasson wrote:Ja īsumā, tad jautājums ir, vai saules sistēmas planētas ir uz vienas plaknes (ir kā man liekās), tāpēc otrs jautājums, kāpēc ir tā, ne savādāk.

Tāpēc ka sakuma ir protoplanētu disks :)
eliasson wrote:Kāds ar tāda tipa teleskopu ir redzējis ko vairāk par mēnesi un saturnu?!

Var,redzēt Saule (ar speciālu filtru) var zvaigžņu kopas un spilgtus miglājus un nedaudz Galaktikas - tālu prom no pilsētas (kur nav gaismas piesārņojums) !

Re: Iesācēju jautājums

PostPosted: 22 Nov 2018, 18:55
by Jupis
Planētas ir aptuveni uz vienas plaknes, jo, kā jau te minēja, tās izveidojās no visai plakana protoplanetārā diska. Disks, savukārt, radās, sakrītot pašam sevī gravitācijasn ietekmē (kolapsējot) blīvam miglājam starpzvaigžņu telpā. Tā kā šādi miglāji vienmēr rotē, kolapsējošā viela nevis visa sakrita centrā vienā punktā (Protosaule), bet gan liela daļa nonāca plakanā veidojumā. Diska viela dažu miljonu gadu laikā ieplūda zvaigznē, bet neliela daļa no tās paspēja izveidot planētas. Tagad šādi diski ir pat novēroti - iemet gūglā atslēgvārdus "ALMA protoplanetary disk" un paskaties foto, kas uzņemti radio diapazonā.

Re: Iesācēju jautājums

PostPosted: 27 Nov 2018, 09:12
by eliasson
Sākumā jautāšu paša iesāktā tēmā.
Šorīt pa laikam bija skaidras debesis, mani pārsteidza izmēros liels spožš objekts debesīs dienvidu austrumu pusē. Pēc kāda laika, kad mākoņi izklīda, tas jau bija krietni mazāks. Ja nekļūdos Venēra.
Jautājums tāds, vai līdzīgi kā mēness pie horizonta, arī Venēra varēja likties vizuāli lielāka. Ar ko tas vispār ir saistīts ? Vai atmosfēra darbotos kā lēca?

Re: Iesācēju jautājums

PostPosted: 27 Nov 2018, 09:54
by Vital.
Saistīts ar to pašu ka mēness, acīm trūkst objektu lai saildzināt lielumu u t.t. ...

Re: Iesācēju jautājums

PostPosted: 27 Nov 2018, 09:58
by eliasson
Vital. wrote:Saistīts ar to pašu ka mēness, acīm trūkst objektu lai saildzināt lielumu u t.t. ...


Bet arī kamerā, fotografējot tas ir lielāks.

Re: Iesācēju jautājums

PostPosted: 27 Nov 2018, 10:46
by Vital.
ja spilgta objekta augstums nav lielāk par 15-30*, tad kameras foto ir gan redzams atmosfēras defekts Putekļi + izkliede u t.t.
līdz ar to objekts izskatās daudz lielāk par reālo.