Zeme un tās rotācija...

Viss, kas saistīts ar Saules sistēmu

Zeme un tās rotācija...

Postby Lee » 21 Nov 2014, 16:24

Cik es saprotu tad zeme rotē ap savu asi ar ātrumu 1 674 km/h, un pilnībā veic vienu rotācijas ciklu 23 stundās 56 minūtēs un 4 sekundēs. Šeit rodas jautājums - zinot ka lidmašīna lido ar ātrumu apm. 780 km/h tai lidojot zemes rotācijas virzienā kā tā var sasniegt savu galamērķi ja tā lido lēnāk nekā zeme griežas ap savu asi? Lai tikai karātos gaisā - nekustoties no vietas tai jālido ar ātrumu 1 674 km/h un lai izkustētos ātrumam jābūt lielākam par zemes rotācijas ātrumu. Tāpat ja zeme rotē ap savu asi kā lidojuma laiks pieņemsim no Rīgas uz Londonu var būt tik pat ilgs kā lidojums no Londonas uz Rīgu?

Vai kāds var izskaidrot?
Lee
Vakuums
 
Posts: 5
Joined: 21 Nov 2014, 15:27

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Agnis » 21 Nov 2014, 18:28

Kurā klasē mācies?
Synta 250/1200
ED80
EQ6PRO
Canon 40D
Autogids QHY5
MTO1000A
Agnis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 196
Joined: 20 Mar 2010, 03:43

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Andis » 21 Nov 2014, 19:01

Lidmašīna stāvot uz Zemes arī "kustas" ar ātrumu 1674 km/h.
Lidojot ar 780 km/h, šis ātrums pievienojas minētajiem 1674 km/h, kopā sanāk 2454 km/h. Bet attiecībā pret zemi, ātrums tāpat būs 780 km/h.
Viss atkarīgs, kur tu atrodies un ar kādu ātrumu pats kusties un pret kādu objektu tiek veikts kustības mērījums.
Andis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 191
Joined: 20 Aug 2010, 14:55

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Lee » 21 Nov 2014, 22:56

Labi peikrītu kamēr objekts stāv statiski uz zemes arī kustās ar to ātrumu kāds ir zemei, bet sanāk ka ja es pie volejbolbumbas pielipināšu plastalīnu un iegriezīšu to tad kamēr bumba griežas atraušu notās plastalīna gabaliņu tad tas tik un tā griezīsies līdzi bumbai ja - tik un tā sanāk kaut kāda neloģika. Man šķiet ka plastalīns līdzko atrausies no bumbas pēc inerces aizlidos prom no bumbas (centrbēdze) un ar mazāku ātrumu nekā griežas bumba (gaisa pretestība)... helehopters atraujas no zemes un karājas gaisā uz vietas... 1 674 km/h nav mazs ātrums... kaut kas tajā visā nelīmējas...
Bez tam kas notiek ja iekāpjam autobusā un braucošā autobusā tu ej autobusa kustības virzienā tu patērē vairāk enerģijas lai tiktu uz priekšu (jo autobus itkā no tevis bēg) - ejot pret autobusa kustības virzienu tu patērā mažak enerģijas lai veiktu to pašu distanci - kāpēc tad tas nestrādā attiecībā pret zemi - varam braukt no Rīgas uz Liepāju turp un atpakaļ parērētā enerģija un degviela abos virzienos būs vienāda - kaut kas neštimm... un kā palika ar šo: ja zeme rotē ap savu asi kā lidojuma laiks pieņemsim no Rīgas uz Londonu var būt tik pat ilgs kā lidojums no Londonas uz Rīgu?

Nemācos nevienā klasē, bet kā teica viens gudrais nav stulbu jautājumu ir tikai stulbas atbildes.... ;)
Lee
Vakuums
 
Posts: 5
Joined: 21 Nov 2014, 15:27

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Agnis » 22 Nov 2014, 00:45

Te būs..

https://www.youtube.com/watch?v=VdiE9mrl400

P.S. par gravitāciju ir dzirdēts??
Synta 250/1200
ED80
EQ6PRO
Canon 40D
Autogids QHY5
MTO1000A
Agnis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 196
Joined: 20 Mar 2010, 03:43

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Andis » 22 Nov 2014, 10:18

Doma pareiza. Priecē, ka cilvēki domā līdzi, nevis vienkārši pieņem lietas, kā pašsaprotamas :)
Par volejbola bumbu. Bumbas gravitācijas iedarbība uz plastalīnu ir niecīga, nemanāma, ja salīdzina ar zemes gravitācijas iedarbību uz lidmašīnu vai
helihopteri. Tāpēc ātrums, ar kādu tu iegriez bumbu, ir pietiekams, lai plastilīns aizlidotu pa pieskari.
Ja tu iegrieztu zemi ar tādu ātrumu, kas, pārvar zemes gravitācijas pievilkšanas spēku, arī objekti no zemes aizlidotu pa pieskari.
Taču 1674 km/h patiesībā ir mazs ātrums, salīdzinot ar gravitācijas pievilkšanas spēku.
Ja nemaldos, tad, ja, zeme rotētu tik ātri, ka spētu objektam piešķirt 2 kosmisko ātrumu, kas zemes gadījumā būtu 11,2 km/s, tad objekts tiktu izmests kosmosā. 11,2 km/s ir 40 320 km/h.
Atceries, ka atmosfēra arī kustas kopā ar zemi. Citādi mums te visu laiku būtu 1674 km/k liels vējš. Tāpēc arī helihopterim nekas nekait karāties - tas jau ir iegriezts ar sākuma ātrumu 1674 km/h un tas griežas kopā ar zemi un atmosfēru.
Ja autobuss kustās ar vienmērīgu ātrumu (nebremzē vai nepaātrinās), tad manuprāt tu nejutīsi atškirību, vai ej pie šofera vai uz aizmuguri, jo tu kusties vienādā ātrumā kopā ar autobusu.
Andis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 191
Joined: 20 Aug 2010, 14:55

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Lee » 22 Nov 2014, 11:10

Nu labi tad zemes rotācijas ātrums ap savu asi (1 674 km/h) ir niecīgs priekš zemes izmēra un masas... OK, bet tas ātrums ir tikai ap ekvatoru - tuvāk poliem ātrums samazinās un polos tā vispār nav... tad kāpēc pieņemot ka savā laika joslā es esmu adoptējies pie rotācijas radītajiem spēkiem (centrbēdze, centrtiece) man aizlidojot uz teiksim Izraēlu, es nejūtu nekādas zemes rotācijas ātruma izmaiņas - tur pretī pietiek man uzkāpt kalnā un es uzreiz jūtu ar augstuma izmaiņām saistītās izmaiņas manā organismā. Tāpat es domāju ka neatkarīgi notā kā autobus brauc (vienmērīgi vai paātrinās) ejot uz priekšu punkts līdz kuram es gribu nokļūt no manis attālinās un līdz ar to man jāveic lielāks ceļa gabals bet ejot pretī autodusa kustībai attiecīgais punkts man tuvinās un man jāveic mazāks ceļa gabals - un jautājums par Rīgu - Londonu <=> Londonu - Rīgu paliek aktuāls.

Agni piedod ja esmu aizskāris tavas jūtas, bet man manā galvā šīs lietas nelīmējas...
Lee
Vakuums
 
Posts: 5
Joined: 21 Nov 2014, 15:27

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Andis » 22 Nov 2014, 14:12

Rotācijas gadījumā pareizāk ir runāt par lenķisko, nevis lineāro ātrumu. Leņķiskais ātrums visos zemes punktos ir vienāds.
Bet ok, tas nemaina lietas būtību, jo tik tiešām uz ekvatora lineārajā izpratnē lido tu "lido" ātrāk.
Laikam tāpēc arī kosmiskās raķetes palaiž tuvāk ekvatoram, mazāk energijas jāpatārē, nekā startējot no poliem.
Jāņem gan vērā arī tas, ka zeme nav ideāla sfēra, bet ir saspiesta polos.
Arī gravitāciaja atšķiras dažādās joslās, skat http://en.wikipedia.org/wiki/Equatorial_bulge

Kāpēc nejūti? Nu laikam cilvēka sensorās sistēmas to neķer. Varbūt ķer, bet tas kaut kā savādāk izpaužas. Tiešām, nebiju iedomājies - varbūt dienvidnieku straujais temperaments ir dēļ ātrākas kustības :)
Bet ko gan tu pamanīsi - debesu objektu kustības izmaiņas. Piemēram Saules lēkti un rieti uz ekvatora liksies pavisam dīvaini un ātri. Tumsa iestājas, gandrīz kā izslēdzot istabā slēdzi. :)

Ar kāpšanu kalnos nevar salīdzināt. Tur tev diskomfortu galvenokārt rada skābekļa trūkums.

Gan punkts, kan autobuss, gan tu pats kustaties ar vienādu ātrumu. Punkts tev nepienāks tuvāk, ja iesi uz autobusa aizmuguri.
Pamēģini uzmest autobusā gaisā bumbu. Viņa nokritīs turpat, no kurienes tu viņu uzsviedi gaisā.
Bet ja tu mērīsi attiecība pret asfaltu, tad jā, bumba nokritīs uz cita punkta asfaltā.
Varbūt šis palīdz, lai gan laikam nav īsti tas https://www.youtube.com/watch?v=wBDrESR ... JNzqHYM3ih
Andis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 191
Joined: 20 Aug 2010, 14:55

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Andis » 22 Nov 2014, 15:53

Pamēģini vēl šādu domu eksperimentu.
Pieņemam ka autobusā, kurš kustas ar vienmērīgu ātrumu 70 km/h tik tiešām ir vajadzīgs lielāks spēks, lai aizietu pie šofera, nekā lai aizietu līdz autobusa pakaļgalam.
Un tagad paņemam lidmašīnu Rīga - Londona, kura lido 10x ātrāk - 700 km/h.
Tu sēdi lidmašīnas vidū, labierīcības ir tikai lidmašīnas priekšdaļā.
Maltīte nebija pirmā svaiguma un tu sajūti vēderā sāpes un jūti trauksmainu brubuļošanu, kura strauji pārvietojas uz lejasdaļu.
Pie nosacījuma, ka lidmašīnas kustības virzienā tavs mērķa punkts visu laiku attālinās, sanāktu baigā šmuce... :)
Bet dzīvē tā nav. Toč zinu, man bija tāda situācija un tiku līdz punktam laikā un bez papildu slodzes. :)
Tāpat arī tu nedrīkstētu lidmašīnā palekties, jo citādi tiktu izsmērēts uz salona aizmugurējās sienas.

Tātad - pie vienmērīgas kustības tādi efekti nav!
Augstāk minētais varētu notikt tikai tad, ja lidmašīna kustētos paātrināti, nevis vienmērīgi.
Andis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 191
Joined: 20 Aug 2010, 14:55

Re: Zeme un tās rotācija...

Postby Sandis » 06 Dec 2014, 12:28

Bēdīgi, ka ir tādi foruma dalībnieki kā Agnis. Jautājumi nemēdz būt stulbi, atbildes gan.
Un priecē, ka ir tādi foruma dalībnieki kā Andis.
Sandis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 148
Joined: 21 Aug 2008, 21:49
Location: Pierīga

Next

Return to Saules sistēma

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron