Optikas izvēle

Par teleskopu aksesuāru izvēli un to pielietojumu

Re: Optikas izvēle

Postby peleks » 17 Nov 2016, 03:07

Andris R wrote:
peleks wrote:viens jautajums, ja korpuss slegts, tad shamajam to pirmo stiklu var atseviski nomainiit, jo cik noprotu tas pec 1000 tirishanas reizem bus totali sabeigts..

...Uz nomaiņu neieteiktu cerēt, tā būtu pamatīga problēma, ne tik daudz tehniska, bet sagādes un finansiālas, Maksutova korektors (menisks) ir dārgākā detaļa šāda tipa teleskopos īpaši liela diametra, jo tas ir pabiezs optiskais stikls, virsmas izgatavošana gan neskaitās tehniski sarežģita - sfēriskas opt. virsmas ( pat amatieriem, entuziastiem pa spēkam izgatavot un kontrolēt kvalitāti, bet ar stikla sagatavi vienmēr bija LIELAS problēmas). Bet par to nav jālauza galva, nevajag tīrīt ar ''smišpapīru'' :D un būs labi, tas nav spogulis, kopšana tādi pati kā parastai fotooptikai, gaismas caurejošām virsmām ir uz pusi mazākas kvalitātes prasības nekā atstarojošām.
peleks wrote: dikti gribas vismaz 200 mm spoguli

...190mm vai 200mm ?... starpība nebūtiska, bet attēla kvalitāte būtiska. Ja man būtu iespēja izvēlēties star 250mm/4-5 Ņūtonu un 190mm/5,4 Maksutova-Ņutonu, fotografēšanai izvēlētos pēdējo ( ja vien maciņš nebrēktu :D )

nav biku lielaks tas maskutovs, nu lai svars butu biku lielaks, savadak zhel ka stativs netiks pec kravnesibas pilniba izmantots :)
un tas 5.4F bik padaudz liekas, gribas Andromedu nofochet, tik tagad ar F6 kadra tik puse lien :D
kaa ir ar tiem RC un catadioptriskiem? sameejie krietni mazaki gabaritos :) kadi shiem +/- razhotajos protams neko sliktu neteiks, cilveki ar daudzi cik noprotu izmanto tos Richija Cretiena teleskopus
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Optikas izvēle

Postby Andris R » 17 Nov 2016, 03:32

Protams, ja var atļauties finansiāli, tā būtu laba izvēle (Riči- Kretjēna, vai Šmita- Kasegrēna). Kā vienam tā otram Kasegrēna fokusā redzeslauks ir vēl mazāks ( nekā iepriekš apskatītajam Maksutova- Ņutonam) un atbilstoši gaismasspēja. Par RC, vērtīgs viedoklis būtu Kristapam (KristapsKem). Te mana izvēle kristu uz pēc iespējas lielāku diametru, lai varētu netraucēti, bez lielas ekranēšanas ( kameras izmēru dēļ) fotografēt tiešajā fokusā ( izmantojot piem., Hyperstar https://starizona.com/acb/HyperStar-Lens---8-Celestron-P991C648.aspx).Te nu ir gadījums - divi vienā. Tātad sākot no 200mm diametra un uz aukšu... Sapņot jau nav kaitīgi :D... Žēl, ka manā dārzā kokos neaug nauda... lapu vietā, rudenī tad atliktu tik sagrābt.
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

Re: Optikas izvēle

Postby peleks » 17 Nov 2016, 03:47

Andris R wrote:Protams, ja var atļauties finansiāli, tā būtu laba izvēle (Riči- Kretjēna, vai Šmita- Kasegrēna). Kā vienam tā otram Kasegrēna fokusā redzeslauks ir vēl mazāks ( nekā iepriekš apskatītajam Maksutova- Ņutonam) un atbilstoši gaismasspēja. Par RC, vērtīgs viedoklis būtu Kristapam (KristapsKem). Te mana izvēle kristu uz pēc iespējas lielāku diametru, lai varētu netraucēti, bez lielas ekranēšanas ( kameras izmēru dēļ) fotografēt tiešajā fokusā ( izmantojot piem., Hyperstar https://starizona.com/acb/HyperStar-Lens---8-Celestron-P991C648.aspx).Te nu ir gadījums - divi vienā. Tātad sākot no 200mm diametra un uz aukšu... Sapņot jau nav kaitīgi :D... Žēl, ka manā dārzā kokos neaug nauda... lapu vietā, rudenī tad atliktu tik sagrābt.

nu jaa shamiem cipars ir oh oh oh .... + vel to verkji vajag pa gandriz 1k naudinaam..... te var ieraut punkji naasii atpakalj. :D
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Optikas izvēle

Postby Vital. » 17 Nov 2016, 09:17

Andris R wrote:Nepiekrītu. Jā termoizolācijas faktors jāņem vērā. Bet vai tiešām grūti iznest teleskopu kaut pusstundu atrāk nekā citos gadījumos?
Ar rasu cīnās visi, atsevišķos gadījumos pietiks ar garāku blendi ............


Es domāju Jums nebija pieredzes ar šo instrumentu ........ Iznest agrāk NAV problēma !
Man ir pazīstamie ar MN teleskopu, NE viena laba vārda no lietotajiem vel nav dzirdēts.
Bieži foto sesijas beidzas ar to, ka šo brīnumu aiznes mājās un uzstāda parasto reflektoru.

Jebkurā gadījumā par tam lietam nav jāstrīdas, katram ir savas prasības un prioritātes !
Labāk ierakstīt Astrobin.com meklētāja jebkuru teleskopa modeli un apskatīt /saildzināt reālas foto ar tehniskiem parametriem.

Piemērs:
MN 190 (laiks 4.5st.) VS N 200/800 (laiks 2.st.)
http://www.astrobin.com/243355/
http://www.astrobin.com/149060/

MN 190 vs SW 200/800
http://www.astrobin.com/gear/12318/skywatcher-mn-190/
http://www.astrobin.com/gear/20303/skyw ... 0-quattro/

Un tad katrs izdara secinājumus pēc savas gaumes un prioritātes :)
Yukon 8x40, SW 120/600, SW 200/1000 + NEQ5
User avatar
Vital.
Pārmilzis
Pārmilzis
 
Posts: 542
Joined: 18 Apr 2016, 13:47
Location: Rīga

Re: Optikas izvēle

Postby peleks » 17 Nov 2016, 09:50

nu sini gadijumaa man ir sanakusi bilde tada pati kaa maskutova zirgagalva, un arii tieshi zirgagalva, viss delj taa ka shinii gala laika apstakli ir vienkarshi nenormali - nakts -7 gradi, veja nav, super laiks lai bildetu, te pekshni stundas laika saskrien biezi gubinieki, temperatura paceljas lidz +2 :shock: nobirst krusa un pec 15 minutem viss atkal pa vecam :lol: iedomajieties kads man teleskops izskatijas reals ledus klucis, MN laikam bij sviedrs sakrajies uz ta caurspidiga stikla, vai arii vinsh ir jau "noberzts" par ko man vislielakas bailes.
termo pasakums galigi nav sveshs, dobu iznesu ara jau paris stundas pirms sakufochet, spogulis vinam diezgan atri atdziest, tachu korpuss saraujas krietni vien veelaak, tapec vajag vismaz 2h pirms tam iznest.
vienu maceshu pateikt, noperkot jebkadu teleskopu, mana uztvere vinsh bus labaks, par cik zinu kas ir tagad (negribas neko sliktu teikt, ka neka pirmais teleskops un NAV shamais paredzets fotografeshanai), viss lokaas, kustas :D vienkarshi gribu nopirkt ko tiesham labu, ko varees pec tam nemainiit daudzus gadus, bet tadu, kas stav uz HEQ5 (stativs man patiik, ielikt to beltmod bus vienkarshi super).
p.s. ir kadam zinashanas ar ko stativam gultnus smeret, gads pagajis kopsh iegades, domaju vajag smeri nomainiit .
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Optikas izvēle

Postby Vital. » 17 Nov 2016, 11:21

Es domāju galvenais uzdevums foto teleskopam savākt vairāk gaismas,
Piemēram F4 prēt F6 pie vienāda diametra savāks 2 reiz vairāk gaismas !
Tas nozīme gan mazāks ekspozīcijas laiks, gan mazāk atkarības no laika apstākļiem.
Yukon 8x40, SW 120/600, SW 200/1000 + NEQ5
User avatar
Vital.
Pārmilzis
Pārmilzis
 
Posts: 542
Joined: 18 Apr 2016, 13:47
Location: Rīga

Re: Optikas izvēle

Postby peleks » 17 Nov 2016, 22:11

Vital. wrote:Es domāju galvenais uzdevums foto teleskopam savākt vairāk gaismas,
Piemēram F4 prēt F6 pie vienāda diametra savāks 2 reiz vairāk gaismas !
Tas nozīme gan mazāks ekspozīcijas laiks, gan mazāk atkarības no laika apstākļiem.

tamdelj metu acis uz tiem F4 tik gribas ari ko mazaku pabildeet, piemeram M57 tad tas bus tads plekis, vairak nekas.. tie CS ir feini svara zinaa, bet ar gariem fokusiem, kas atkal biedee, pie kam nezinamas uzbuves teleskops, reflektors jau +/- paredzams, par cik ar shadu esmujau darbojies :)
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Optikas izvēle

Postby Andris R » 18 Nov 2016, 00:49

Vital. wrote:Es domāju galvenais uzdevums foto teleskopam savākt vairāk gaismas

...Pilnīgi pareizi... tikai ne mazāk svarīgi, lai šis gaismas daudzums nonāk uz pēc iespējas mazāka laukuma. ja spaini ūdens ielej bļodā, var nomazgāties, un ja izlej uz grīdas...? ;) Un te nu savu lomu nospēlē atttēla kvalitāte ( optiskās sistēmas izvēle un tehniski kvalitatīvais izpildījums). To ka zv-ņu attēli virzienā no optiskā centra aberācijudēļ palielinās -izstiepjas, kļūst ''komētveidīgas'' (paraboliskiem spoguļiem galvenā loma ir komai), zinās jebkurš, kas ar fotolietām ir nodarbojies,gaismas izkliedes laukums punktveida (zv-nes) objektam palielinās, jo dramatiskāk, jo lielāka gaismasspēja teleskopam ar vienu parabolisko spoguli. Atkarībā no F/D tuvāk vai tālāk no redzeslauka centra sāksies zona, kur ieguvums no lielās gaismasspējas būs tuvu 0. Teorētiski, ideālā gadījumā : ja D/f ir 1/3 un attālums no centra ir 0,5 grādi komas kropļojumi mērāmi 18,7'' , un 1 loka grāda attālumā tie būs 37,4'' , 2 grādu 74'' (t.i., vairāk nekā loka minūte!); Salīdzināšanai, ja D/F ir 1/10 un R= 0.5 grādi, koma 1,7'' , R=1grāds - koma 3,4'' un R=2 grādi, atbilstoši 6,8'' ( reāli zem atmosfēras turbulences kropļojumu robežas). Tās ir D/F praktiski galējās vērtības, pārējie D/F gadījumi, būs atbilstošās robežās. Lineārās vienībās var izrēķināt konkrētam fokusa garumam. Priekštatam pietiek, ja zin uzņēmuma mērogu, no prakses.
;) tomēr nav tik dramatiski, tas, ko argumentēju, attiecas uz punktveida , t.i., zvaigžņveida objektiem, ar difūziem ( piem., miglāji), nav tik bezcerīgi :D ... Tēlaini izsakoties, katrs blakusesošais izkliedes ''punkts'' pārklājas ar blakusesošo, cik vienā virzienā ''atdod'', tik saņem no malas, uz laukuma vienību gaismas daudzums būtiski nemainās ne redzeslauka centrā, ne perifērijā, protams, ja neņem vērā vinjetēšanu ( tā ir cita ''opera'' )... Bet tam ir sava cena - detalizācijas, kontrasta zudums ( samazinās reālā izšķirtspēja radiālā virzienā no centra). Manuprāt, to ka attēla nomales ir paplūdušas vairāk nekā centrs, būs pamanījis katrs, kas bildējis Ņutonu F/d 5...
Galvenais , ko gribēju paust, ir rūpīgi jāizvērtē, pirms izvēlēties gaismaspējīgu teleskopu ar ''pliku'' parabolisko spoguli, attiecība F/D 5 ir kritiskā robeža... un ja rūp attēla kvalitāte un gaismasspējas lietderīga izmantošana, visā pieejamā redzeslauka robežās ir vērts aplūkot alternatīvas optiskās sistēmas.
Gadījumos, kad ir tehniski ierobežojumi, piem., pieļaujamais ekspozīcijas ilgums ( AZ montējums, bez lauka rotācijas kompensatora; video integrācijas režīms, u.c.gadījumi), ... un finansiāli :D , labāk izvēlēties, vienkāršu gaismasspējīgu Ņutonu ...
peleks wrote: MN laikam bij sviedrs sakrajies uz ta caurspidiga stikla, vai arii vinsh ir jau "noberzts" par ko man vislielakas bailes.

Nē tur viss bija kārtībā... Bet visiem ''stikliem'', kas ir pirms spoguļa piemīt īpašiba atstarot gaismu ( tajā skaitā parazītisko no tubusa malām, izkliedēto no spoģuļa - ne būt ne ideālā u.c.), un Maksutova meniskam, tā ir vairāk izteikta, nekā Šmitam, RC, un MN vēl jo vairāk ... tās pašas gaismasspējas dēļ. Patiesi nedomāju, ka tas varētu būt tik lielā mērā mīnuss , jo parasti izpaužas spožiem objektiem, garās ekspozīcijās... it kā pretruna - spožs objekts, kāda velna pēc gara ekspozīcija... bet, ja bildē ir vājš objekts, miglājs un kadrā spoža zvaigzne un abus gribās :D ... Tad ir problēma... UN MN to to noteikti neatrisinās, īpaši vidējas kvalitātes izpildījumā... Jātzīstas, to biju palaidis garām, jo pamatā neuztveru astrofoto, tikai kā smukas bildes iegūšanu... Sava specifika :D
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

Re: Optikas izvēle

Postby Andris R » 18 Nov 2016, 00:53

peleks wrote:
Vital. wrote:Es domāju galvenais uzdevums foto teleskopam savākt vairāk gaismas,
Piemēram F4 prēt F6 pie vienāda diametra savāks 2 reiz vairāk gaismas !
Tas nozīme gan mazāks ekspozīcijas laiks, gan mazāk atkarības no laika apstākļiem.

tamdelj metu acis uz tiem F4 tik gribas ari ko mazaku pabildeet, piemeram M57 tad tas bus tads plekis, vairak nekas.. tie CS ir feini svara zinaa, bet ar gariem fokusiem, kas atkal biedee, pie kam nezinamas uzbuves teleskops, reflektors jau +/- paredzams, par cik ar shadu esmujau darbojies :)

...kas der visam, neder ne kam ;) . Tomēr jābūt prioritātei...
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

Re: Optikas izvēle

Postby Andris R » 18 Nov 2016, 02:09

Vital. wrote:Man ir pazīstamie ar MN teleskopu, NE viena laba vārda no lietotajiem vel nav dzirdēts.


Tik tiešām praktiskas pieredzes ar lielāka diametra MN man nav bijusi... tikai ar ''L''ielo Šmitu ;) . Tādēļ ar zinātkāri pārdomātu, un kritiski izvērtētu trūkumus, kas lika MN lietotājiem vilkt ārā ... parasto, pārbaudīto, ... Bez ironijas , tas būtu interesanti pārdomām... varbūt esmu kaut ko palaidis garām...Tikai iepriekšminētie trūkumi vieš neskaidrību ( izņēmums,Zirga galvas miglājs, atklāj tiešām trūkumu, bet zinot vājās vietas, kur... prāts bāzties ar garām ekspo. uz spožām zv-nēm, ja reiz jutīgs instrumets ar ''raksturu'', tad arī bildē to, kas tam paredzēts, vājos objektus ar garām ekspozīcijām, nevis bliezt ar lielgabalu pa zvirbuļiem) .... kad pierasts šaut ar bisi, tad karabīne ir mēsls...?
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

PreviousNext

Return to Aksesuāru izvēle

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron