Messier 106 galaktika

Viss, kas saistīts ar astrofotogrāfēšanu

Messier 106 galaktika

Postby KristapsKem » 13 Apr 2014, 13:23

Hei!
Paldies visiem par pacietīgu klausīšanos manā stāstījumā vakar @ Starparty, ceru jums bija tik pat interesanti, cik man. ;) Šo galaktiku speciāli pietaupīju kā mazu pārsteigumu tieši Starparty.

Atnāca pavasaris ar savu saulīti, kas nozīmē arī naktis bija skaidrākas un radās iespēja ko nofotografēt. Pārsteidzoši sausas naktis! Gaisa mitrums bija vidēji 65% robežās, kas ir ļoti neparasti Latvijas tumšo nakšu sezonā, kur tipisks gaisa mitrums ir 90-96%.
Messier 106. galaktika atrodas 22- 25 miljonu gaismas gadu tālu Lielā lāča zvaigznājā. Lai arī Galaktikas kodols ir ļoti gaišs, tomēr tās apkārtējās zvaigžņu un gāzu, putekļu struktūras ir patiess izaicinājums amatieriem, jo ir ļoti blāvas un pārliecinoša signāla iegūšanai nepieciešama ilgstoša un pacietīga fotografēšana.
Bilde, manuprāt, sanākusi labi, lai arī vēlreiz sāku aizdomāties par gaišāka teleskopa nomaiņu. Teleskops ir lielisks. Tam ir laba izšķirtspējas attiecība priekš mana KAF 8300 CCD sensora, kā arī tas ir brīvs no spoguļa komas deformācijas, bet ir viens ļoti svarīgs aspekts... optikas gaišums. Ja Latvijā iespēja fotografēt būtu vismaz divreiz biežāka par 10 reizēm sezonā, tad droši vien manī nerastos nekādas pārdomas, bet tā kā iespējas sezonā ir ~10, tad ir nopietni jāpārdomā ko darīt tālāk. Lai nu kā, Messier 106 esmu pieveicis un prasīja tas man ne vairāk un mazāk kā 6 naktis. Šoreiz tiktiešām eksperimentēju ar ekspozīciju ilgumiem, lai panāktu iespējami labāku rezultātu un izlēmu tērēt laiku tikai šim objektam, lai vēl labāk izprastu ko, kā un cik.
Pēcapstrādē gribu teikt LIELU paldies Keilijai Sproģei, kas ir mans Photoshop guru un tieši viņa palīdz man datu apstrādes beigu fāzē novest šos attēlus līdz tādai pilnībai kādu to redzat.

Tehniskā puse
Teleskops: RC 8"@1624mm F-8
Kamera: QHY9m+LRGB
Statīvs: EQ8+OAG@Lodestar
Ekspozīcijas:
Lum- 27x660= 4h57min
Red- 12x660b2= 2h12min
Red- 1x900b2= 15min
Red- 3x1140b2= 57min
Red- 8x1200b2= 2h40min
Green- 15x660b2= 2h45min
Green- 5x1200b2=1h40min
Blue- 17x660b2= 3h7min
Blue- 1x1440b2= 24min
Blue- 5x1560b2= 2h10min
Kopā=21h 7min
6 naktīs
Pēcapstrāde: CCD stack, Photoshop.
Attachments
M106_WEB_Crop.jpg
M106_WEB_Crop.jpg (598.24 KiB) Viewed 14451 times
M106_WEB_.jpg
M106_WEB_.jpg (648.69 KiB) Viewed 14451 times
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: Messier 106 galaktika

Postby Ortsa » 13 Apr 2014, 13:32

Super! Labi pastrādājāt! ;) centrā neparasta līdzība sunflower glxy... :)
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

Re: Messier 106 galaktika

Postby nelabojams » 13 Apr 2014, 15:10

Hubble, ESO un Keck maliņā nervozi mīņājas un pīpē...
Ja Zeme tiešām būtu plakana, kaķi jau sen visu no tās būtu nometuši lejā.
User avatar
nelabojams
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 180
Joined: 02 Nov 2008, 12:41
Location: Naukšēnu novads, Ķoņu pagasts

Re: Messier 106 galaktika

Postby Ortsa » 13 Apr 2014, 16:10

:D :D ko pīpē ? :D
Last edited by Ortsa on 13 Apr 2014, 16:20, edited 1 time in total.
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

Re: Messier 106 galaktika

Postby Ortsa » 13 Apr 2014, 16:18

Vai izmanto to metodi apstrādē, lai vairāk detaļu izvilkt, tā kā tu parādīji ar vaļa galaktiku, izskatās ka 106 jau tuvu izšķirtspējas robežai..
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

Re: Messier 106 galaktika

Postby makita » 13 Apr 2014, 16:27

Klau, pēc vakardienas lekcijas sāku domāt un nekādi nevaru saprast - ja gadījumā ar kādu nezināmu tehnisku spēku palīdzību es nonāktu Kosmosā tādā vietā, kur es ar nebruņotu aci varētu redzēt šo galaktiku tik lielu kā bildē (pieņemsim, ka tā man bildē tgad ir 15 cm), vai arī tad es to redzētu melnbaltu vai jau krāsainu? :geek:
Bresser Astro binoklis 20x80 un var iet skatīties zvaigznēs, kur vien sirds vēlas.
User avatar
makita
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 26
Joined: 24 Nov 2013, 18:38

Re: Messier 106 galaktika

Postby kobalts » 13 Apr 2014, 16:41

Labs kopdarbs!
Komandas seftei vajadzētu būt labākam rezultātam.
Domāju ka tādi ''buki'' kā Roberts Gendlers (http://www.robgendlerastropics.com) arī konsultējās ar citiem grafiķiem.
Vispār jau iskatās ka raujat uz sacensībām.)
kobalts
Pārnova
Pārnova
 
Posts: 663
Joined: 07 Jan 2013, 23:23
Location: Riga Mārupe Valmiera Plakanciems

Re: Messier 106 galaktika

Postby kobalts » 13 Apr 2014, 17:05

makita wrote: vai arī tad es to redzētu melnbaltu vai jau krāsainu? :geek:

Domāju ka tai brīdī nerdzētu vispār, neko -galīgi neko. Evolūcija ir iedevusi cilvēkam redzi lai atšķrtu ābolu no zirgābola, un nevairāk.
Nevajag domāt ka astrofotogrāfijas tiek ''pindzelētas'' Photoshopā. Vienkārši mums neredzamās detaļas tiek padarītas par redzamām.
Nedomā, Baudi Bildi! :)
kobalts
Pārnova
Pārnova
 
Posts: 663
Joined: 07 Jan 2013, 23:23
Location: Riga Mārupe Valmiera Plakanciems

Re: Messier 106 galaktika

Postby makita » 13 Apr 2014, 17:16

es arī nedomāju un zinu, ka astrofoto nepindzelē fotošopā. :roll: tātad arī tādā tuvumā/attālumā galaktikas izstarotā gaisma gaisma būtu pārāk vāja, lai to saskatītu cilvēka acs.
Bresser Astro binoklis 20x80 un var iet skatīties zvaigznēs, kur vien sirds vēlas.
User avatar
makita
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 26
Joined: 24 Nov 2013, 18:38

Re: Messier 106 galaktika

Postby KristapsKem » 13 Apr 2014, 17:57

makita wrote:Klau, pēc vakardienas lekcijas sāku domāt un nekādi nevaru saprast - ja gadījumā ar kādu nezināmu tehnisku spēku palīdzību es nonāktu Kosmosā tādā vietā, kur es ar nebruņotu aci varētu redzēt šo galaktiku tik lielu kā bildē (pieņemsim, ka tā man bildē tgad ir 15 cm), vai arī tad es to redzētu melnbaltu vai jau krāsainu?


Es domāju, ka Kobaltam taisnība. Acs mums paredzēta tikai dienas gaismai un izdzīvošanai zemes gaismas apstākļos. Atbilde ir pat ļoti uzskatāmi vienkārša. Cik ļoti spēj izsķirt piena ceļu tumšās naktīs. Tā jau tāda pat galaktika vien ir. Kaut kāda migliņa ir redzama, bet krāsas?

kobalts wrote:Labs kopdarbs!
Komandas seftei vajadzētu būt labākam rezultātam.
Domāju ka tādi ''buki'' kā Roberts Gendlers (http://www.robgendlerastropics.com) arī konsultējās ar citiem grafiķiem.
Vispār jau iskatās ka raujat uz sacensībām.)


Paldies! Jā, kopdarbs agri vai vēlu ir neizbēgams, jo vienam "pacelt" pilnīgi visu to parādi kļūst aizvien komplicētāk.. :) Ar sacensībām tu domā Mr. Gendleru? Tur jau nereāli sacensties. Viņam ir kaut kāda 16" RCOS optika...lai gan debesu piesārņojums šķiet ir līdzīgs, vienīgā godīgā lieta sacenšoties.. :) Bet jā, kāpēc ne! :D ;)

Ortsa wrote:Vai izmanto to metodi apstrādē, lai vairāk detaļu izvilkt, tā kā tu parādīji ar vaļa galaktiku, izskatās ka 106 jau tuvu izšķirtspējas robežai..

Par metodi, jā, tā to varētu teikt. Būtībā visa pamatā ir tas kā detaļas tiek semplotas un no tā arī ir atkarīgs tas cik ļoti ir iespējams kompresēt- dekonvolvēt
Par izšķirtspējas robežu runājot. Tā nav sansiegta nē. To droši vien varētu izdarīt tikai Atakamas tuksnesī. :) Vispār šoreiz bildē ir daudz ļoti mazu zvaigznīšu, kurām sķiet ir 20+ magnitūda. Iespējams, ka 27 kadru noise tīrīšana šeit ir devusi savu.
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Next

Return to Astrofotogrāfēšana

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests

cron