NGC 891 un daļa ACO 347

Viss, kas saistīts ar astrofotogrāfēšanu

NGC 891 un daļa ACO 347

Postby KristapsKem » 31 Oct 2014, 16:48

Reiz, sensenos laikos kādā tāltālā Andromedas zvaigznāja koši dzeltenās zvaigznes sistēmā ar nosaukumu HD14771 izcēlās dumpis. Lielais spicais Mātes kuģis NGC 891 un ievērojams pulciņš tā pavadošās korvetes izlēma pamest zvaigzni un doties kosmosa dzīļu izzināšanā, lai remdētu savas dusmas par dumpi..

NGC 891 atrodas aptuveni 27 miljonu gaismas gadu tālu no zemes un 1784 gada 6. oktobrī to atklāja Angļu astronoms William Herschel. Galaktika ir savdabīga ar to, ka tās disks ir vērsts pret mums tieši ar sānu un tā tiek uzskatīta par līdzinieci mūsu pašai "Piena ceļa" galaktikai, jo gan tās spožums, izmēri, gan molekulārā sastāva pētījumi stāsta, ka galaktika ir ļoti līdzīga mūsējai un ja kāds uz mūsu pašu Piena ceļu raugās tieši no sāniem, tad ļoti iespējams, redz ļoti līdzīgu ainu kā mēs ar NGC 891.

2014. gada 23. oktobra nakts bija auksta vējaina, bet skaidra. Protams, mierīgi šo faktu palaist garām nevarēju un biju sagatavojies fotografēšanai. Lai arī vējš brāzmās bija diezgan liels, tomēr šķiet aukstums neļāva atmosfērai briesmīgi viļņoties un redzamība visas 10 stundu nakts garumā bija Latvijas apstākļiem samērā laba un stabila ar zvaigžņu vidējo FWHM 3.3" uz 20min sub-ekspozīcijām. Nakts kopumā izvērtās par lielu pacietības pārbaudījumu, jo jau no 4 rītā stipri nāca miegs, kā arī iešana ārā aukstajā vējā pēc kārtējās tējas krūzes bija dikti nemotivējoša.. :)

Šoreiz pēcapstrāde no A līdz V ar Pixinsight un no V līdz Z ar PhotoshopCC. Noise reducēšana ir ļoti pieklusināta un minimāla, lai gan iespējams vēl atradīšu laiku un būs versija ar stingrākiem noise reducēšanas mēriem, jo nemaz TIK ļoti asāka tā bilde nekļūst un augstā izšķirtspējā tas noise pat traucē to baudīt. Jāatzīst, Pixinsight ir tiešām neviltoti labākā programmatūra, kuru līdz šim esmu lietojis zvaigžņu foto apstrādei un jau sāku krāt tās pilnajai licencei..
Kopumā esmu apmierināts ar rezultātu, lai arī vienmēr var vēlēties vairāk subekspozīcijas labākai S/N attiecībai un asāku debesu redzamību mazajām, blāvajām detaļām bildē. Jāatzīst arī beidzot spoguļu kolimācija ir līmenī, lai arī esmu atklājis, ka šķietami fiksētais primārā spoguļa mehānisms nemaz nav TIK fiksēts un atkarībā no teleskopa savērsuma nedaudz, bet dzīvo savu leņķisko dzīvi, kas tad arī attiecīgi nedaudz bojā kolimāciju un fokusu bildēs.

Bildē pagaidām esmu saskaitījis 38 galaktikas, bet iespējams ir vairāk, jo vairākas "mazās" "slēpjas" aiz zvaigznēm, vai arī blāvuma un tāluma dēļ balansē uz "noise grīdas"un ir ļoti grūti noteikt vai tā ir vai nav galaktika. Galaktiku kopas ACO 347 stūrītis ir attēla kreisais augšējais pa kreisi no spožās dzeltenās zvaigznes HD14771 (1300 gaismas gadi no zemes). Tāpat 20minūšu subekspozīcijas ir nedaudz reģistrējušas Piena ceļa starpszvaigžņu putekļu mākoņu struktūras, kas ļoti blāvi sazīmējamas vienā līmenī ar "noise grīdu" skatoties bildes kopskatā uz ne pārāk kontrastaina monitora.

Teleskops: RC 8"@1624mm F-8
Kamera: QHY9m@-30°C+RGB
Statīvs: EQ8+OAG@Lodestar

Ekspozīcijas:
23. oktobra nakts. Gaisa temperatūra naktī no -6 līdz -8°C
Lum- 9x1200= 3h
Red- 5x1200b2= 1h40min
Green- 6x1200b2= 2h00min
Blue- 6x1200b2= 2h00min
Kopā=8h 40min
Pēcapstrāde: Pixinsight 1.8, Photoshop CC2014
Attachments
NGC_891_LRGB-16_crop_WEB.jpg
NGC_891_LRGB-16_crop_WEB.jpg (1.53 MiB) Viewed 13203 times
NGC_891_LRGB-16_crop_WEB_text.jpg
NGC_891_LRGB-16_crop_WEB_text.jpg (1.65 MiB) Viewed 13203 times
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby Andis » 31 Oct 2014, 17:37

Varbūt man nav labi ar acīm vai galvu, bet man atkal izskatās, ka galaktika ir trīsdeminsionāla un kāpj ārā no attēla. :)
Brīnišķīgi.
Ar kādu trubu tu šito ķer? Kāda marka?
Andis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 191
Joined: 20 Aug 2010, 14:55

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby KristapsKem » 31 Oct 2014, 18:12

Andis wrote:Varbūt man nav labi ar acīm vai galvu, bet man atkal izskatās, ka galaktika ir trīsdeminsionāla un kāpj ārā no attēla.
Brīnišķīgi.
Ar kādu trubu tu šito ķer? Kāda marka?


Paldies! Prieks, ja attēls patīk un šķiet telpisks, jo tad jau ir sanācis labi un ar tavām acīm un galvu viss ir kārtībā. :)

Teleskops: RC 8"@1624mm F-8
Ražotājs: GSO (Ķīnieši)
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby kobalts » 31 Oct 2014, 19:11

Viennozīmīgi unikāla Z. 57.paralēles bilde!
Kautkas sherpāks Googl indexā rādās no grieķijas 60cm astrogrāfiem.
Brilliant!....

P.S. šoreiz točna skataties pilnā palielinājumā! ,)
kobalts
Pārnova
Pārnova
 
Posts: 663
Joined: 07 Jan 2013, 23:23
Location: Riga Mārupe Valmiera Plakanciems

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby Ortsa » 31 Oct 2014, 21:09

Ehei! Dzeltenā visuma mala! :D Llllabs!! Un galaktika tiešām lien no bildes ārā, bet gan kā telpiski, tā arī šerpumā...kas uz kopējās ainas izskatās visai savādi... aam, bet saprotu, ka tam vajaga vairāk subekspozicijas...
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby KristapsKem » 31 Oct 2014, 21:50

kobalts wrote:Viennozīmīgi unikāla Z. 57.paralēles bilde!
Kautkas sherpāks Googl indexā rādās no grieķijas 60cm astrogrāfiem.
Brilliant!....


Paldies Kobalt! Kompene tika ilgi apsvērta. Gribēju gan galaktiku diezgan horizontālu, gan dabūt kaut nedaudz no blakus esošās galaktiku kopas ko iekšā. Sākotnēji dikti negribējās to spožo zvaigzni kadrā laist, bet grozi kā gribi, tad "jāgāž" galaktika. Tad nu beigās šādi. :)

Ortsa wrote:Ehei! Dzeltenā visuma mala! Llllabs!! Un galaktika tiešām lien no bildes ārā, bet gan kā telpiski, tā arī šerpumā...kas uz kopējās ainas izskatās visai savādi...


Paldies Orsta!
Kopējā aina ir tāda, ka sastakojot tie dati ir 32 bitu uz katras krāsas kanālu (HDR-high dynamic range) turklāt lineārā formā. Lai šos datus parādītu uz mūsu 8 bitu (sRGB līknes) monitoriem dati ir jākompresē, jāsaspiež līdz monitora spēju robežām. Tiek uzģenerēta maska priekš zvaigznēm, lai neaiztiktu tās. Kad tas tiek izdarīts galaktikā parādās diezgan izteiksmīgas struktūras, kuras māzliet vēl pēc tam fotošopā tiek piepucētas (uzasinātas) saprāta robežās neko nedeformējot un "neuzdzejojot". Iespējams tas arī rada kopējo iespaidu tādu, kādu to apraksti, jo vizuāli galaktika paliek "asāka", detaļās kontrastaināka, bet zvaigznes paliek pie to oriģinālās kvalitātes. Kaut kā tā. :)
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby Agnis » 31 Oct 2014, 21:51

Labs!
Tev vajadzētu pamēģināt Abell 347 nobildēt atsevišķi. Man liekas, ka tas būtu iespaidīgi. Parakos pa savu arhīvu un atradu šī apgabala 2010g. taisītu bildi.
Attachments
NGC891_20101009_77min_1080.jpg
NGC891 un Abell347, 11x7min, ISO1600
NGC891_20101009_77min_1080.jpg (528.94 KiB) Viewed 13166 times
Synta 250/1200
ED80
EQ6PRO
Canon 40D
Autogids QHY5
MTO1000A
Agnis
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 196
Joined: 20 Mar 2010, 03:43

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby KristapsKem » 31 Oct 2014, 22:42

Agnis wrote:Labs!
Tev vajadzētu pamēģināt Abell 347 nobildēt atsevišķi. Man liekas, ka tas būtu iespaidīgi. Parakos pa savu arhīvu un atradu šī apgabala 2010g. taisītu bildi.


Paldies! Smuka tev bilde. Liek aizdomāties, ka 2010g. es vēl neatšķīru Ņūtonu no Refraktora, nedz pat zināju kas ir CCD... :D Man nākamais sarakstā ir jau aizsākts NGC 7023 miglājs un tad plānā ir ACO 426 (Tas pats Abell) un pavasarī ACO1656. Jācer izdosies vismaz kāda no galaktiku grupām. Jau sen kā esmu gribējis kādu pienācīgi nobildēt. Varētu arī 30min subekspozīcijas pamēģināt, ja debesis īpaši mierīgas un dzidras būs... sapņi, sapņi :D

Vispār vēl man ar Tevi vai Kobaltu būs jāsarunā viens eksperiments. Varētu uz mana mounta ar manu kameru uzlikt kādu no jūsu trubām. Tik korektors vienīgi nav... bet doma tāda, ka gaišāko trubu un platāko leņķi varētu šādas kopas visai iespaidīgi jau ar 10- 15min sub-ekspozīcijām iededzināt, kā rezultātā bilde arī būtu asāka, jo atmosfēra ne tik ļoti visu paspētu samazgāt putrā .. :)
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby Andris R » 31 Oct 2014, 22:48

Kristap, domāju, grūtības, kuras piedzīvoji novērojumu nakts laikā, ir pilnībā atmaksājušās! Meistarīgs darbs, lielisks skats! Kompozīcija man arī patīk, un spožā zvaigzne itin labi iederas - paplašina priekšstatu par objektu spožuma mērogu - spoža galaktika un spoža zvaigzne, vājākas fona zvaigznes un blāvākas tālās galaktikas...
Labi, ka Agnim arhīvā atradās ši apgabala bilde, lielisks papildinājums, interesanti papētīt un paprātot...
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

Re: NGC 891 un daļa ACO 347

Postby KristapsKem » 31 Oct 2014, 23:54

Andris R wrote:Kristap, domāju, grūtības, kuras piedzīvoji novērojumu nakts laikā, ir pilnībā atmaksājušās! Meistarīgs darbs, lielisks skats! Kompozīcija man arī patīk, un spožā zvaigzne itin labi iederas - paplašina priekšstatu par objektu spožuma mērogu - spoža galaktika un spoža zvaigzne, vājākas fona zvaigznes un blāvākas tālās galaktikas...
Labi, ka Agnim arhīvā atradās ši apgabala bilde, lielisks papildinājums, interesanti papētīt un paprātot...


Paldies par komentāru Andri! Redzu tiešām bija vērts censties un izturēt līdz pat 6.30 rītā, lai varētu bīdīt jumtu virsū un doties beidzot pie miera.. :)
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Next

Return to Astrofotogrāfēšana

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests

cron