Radioastronomija (DIY)

Debess objektu novērojumi

Radioastronomija (DIY)

Postby x-f » 05 Apr 2013, 15:40

Vai Latvijā kāds nodarbojas ar radioastronomiju mājas apstākļos? :) Man ir daži jautājumi.

Tā kā ziemā lielākoties ir mākoņi (marts gan bija labs izņēmums), tad kaut kā ieinteresējos par radio lietām un sāku darboties.
Es jau kādu mēnesi "klausos" ūdeņraža frekvenci 1420.4 MHz, vienkārši piefiksējot signāla stiprumu ik pēc noteikta laika. Šajā frekvencē būtu jābūt "redzamai" gan Saulei, gan Piena ceļam. Par otro neesmu pārliecināts, bet Saule tur noteikti ir, radot izteiktu pīķi ap plkst. 11 pēc vietējā laika.

Pagaidām izmantoju omnidirekcionālo antenu, tāpēc nav īsti skaidrs, kāda iemesla pēc pīķis ir brīdi pirms pusdienlaika, bet nu ļoti iespējams, ka manas antenu būvēšanas prasmes vēl nav īsti pieņemamos augstumos, līdz ar to var gadīties, ka antenai kādā pusē ir "nulles" – tā ir nejūtīga.

Bet nu kopumā minimums ir nodrošināts – pa dienu ir novērojama lielāka aktivitāte kā naktī.
Jautājums, kas man nav skaidrs, ir – kāpēc signāla līmenis svārstās no dienas uz dienu, jo ar Kp indeksu un novēroto rentgenstaru vai elektronu līmeņu izmaiņām datos, ko piedāvā NOAA, īsti nevaru sasaistīt. Polārblāzma tur arī it kā nav redzama. Mākoņi neietekmē, sniega nebija.

Te viduvējotie dati no 9. līdz 29. martam: http://i.imgur.com/4PQV8qb.png

Taču interesantākais notika pēdējās dienās, kad trešdien un ceturtdien vispār nevarēju novērot parasto Saules aktivitāti dienas laikā. Šodien jau izskatās "laikam normāli".
scan-1420.4-apr2-5-lpt.png
1420.4 MHz, 2.-5. aprīlis, 2x ik pēc 2 minūtēm
scan-1420.4-apr2-5-lpt.png (11.96 KiB) Viewed 14323 times

NOAA datos šajā laikā es nevaru saskatīt līdzīgu klusumu.
Tā nu pagaidām sanāk, ka es skatos, bet nesaprotu, kas tas ir, uz ko skatos, un vai vaina ir manā galā, vai arī tā jābūt. :)

Ir plāns šajās brīvdienās uztaisīt direkcionālo antenu un notēmēt uz dienvidiem, ar to būtu cits "skats" – vajadzētu sajust Piena ceļu pirms saullēkta.
Vēl ir tālāks plāns paklausīties Jupiteru. Bet nu redzēs, kā ies.
User avatar
x-f
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 237
Joined: 20 Sep 2008, 11:52
Location: Sigulda

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby KristapsKem » 05 Apr 2013, 17:39

Interesanti. :) Šad tad esmu aizdomājies, ko tie ar to lielo antenu Irbenē dara. :D Nekādas zināšanas man gan par šo nav, bet interesanti. Pateicoties pēdējā gada briesmīgajam laikam arī es esmu aizdomājies, ka būs jāpāriet uz radio teleskopu- vismaz kāds prieciņš! :D
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby JDat » 12 Apr 2013, 00:47

Pastāsi sīkāk par uztvērēju un antenu. Kādu linku un kādu bildi uz tehniku, ja iespējams...
JDat
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 33
Joined: 10 Dec 2011, 16:35

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby x-f » 13 Apr 2013, 12:05

Kā uztvērēju izmantoju pagājušā gada trendīgāko atklājumu – RTL-SDR.
Labs resurs – http://www.superkuh.com/rtlsdr.html
Un vēl oficiālais – http://sdr.osmocom.org/trac/wiki/rtl-sdr

Būtībā tas ir digitālās televīzijas tūneris, ko paredzēts pieslēgt datoram, lai skatītos pārraides, taču somu hakeris atklāja, ka tas spēj daudz vairāk, ka to var izmantot kā SDR (Software Defined Radio), un tad nu sākās. Nopirkt var ībejā vai kur citur (meklē RTL2832U), maksā pavisam maz, ja ņem vērā, cik daudz tas var. :) Tas spēj noklāt 52 - 2200 MHz (E4000) vai 24 - 1766 MHz (R820T) ar veselu 2 MHz joslas platumu, atkarībā no tūnera čipa.

Man tādi ir vairāki, viens seko līdzi lidmašīnām un sūta datus uz flightradar24.com, ar to "redzu" lidmašīnas no Tallinas līdz Gotlandei un Baltkrievijai. Cits pieslēgts atsevišķai antenai, lai uztvertu satelītattēlus no NOAA APT satelītiem. Vēl viens ir paredzēts meteoru "ķeršanai" (par to vēlāk atsevišķi), un vēl arī Saules novērošanai. Viss atkarīgs tikai no vēlmēm un idejām.

Darbina to visu parasts PC ar linux, uz kura ir pašrakstīti python skripti. Protams, ir arī gatavas programmas, ko var izmantot. Man problēma tāda, ka tam datoram nav monitora, tāpēc varu izmantot tikai nevizuālās programmas, bet otrajā linkā ir dažādi varianti. Var arī uz Windows, platforma nav ierobežojums, man vienkārši piemērotāks likās linukss.

Antenas man visas pagaidām ir paštaisītas, un internetos informācijas par to ir milzumdaudz. Atkarībā no frekvences arī mainās to izmēri. Tur arī ir ļoti daudz vietas, kur izpausties un eksperimentēt. Grozāma šķīvja man vēl nav. :)
Pašlaik man jau sāk gribēties filtrus un pastiprinātājus, bet nu gan jau ar laiku izburšos cauri arī tam. Vēl sāku domāt par izolāciju no trokšņiem, klimatkontroli un citām lietām. Neesmu radioamatieris, pats to visu meklēju un tā arī mācos.

Protams, pats uztvērējs ir lēts un būtībā nemaz nav tam paredzēts, bet tas tev viegli un lēti var atklāt radio viļņus ievērojamā diapazonā.
Civilie dienesti ātri apnīk, bet ar to iespējas nebeidzas – esmu uztvēris un atkodējis signālus no amatieru satelītiem, no Latvijas un apkārtējo valstu meteozondēm, un citas lietas. Pēc tam nolēmu sākt eksperimentēt radioastronomijā, lai tas viss var darboties, un man nav jāstāv klāt. :)
User avatar
x-f
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 237
Joined: 20 Sep 2008, 11:52
Location: Sigulda

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby JDat » 13 Apr 2013, 21:10

Kas ir RTL-SDR, to zinu. Man pašam ir ar RT820 tuneri. Rīgā grūtāk ar lidmašīnām uz ADS-B. Vajag uz jumta atnenu lai ir tiešā redzamība. Tāpēc pamatā izklaidējos klausoties 425 MHz trunking, kas Rīgā ir ļoti spēcīgs.

Tātad princips skaidrs. Vairāk interesē kā ir ar trokšņiem. Cik valīdi ir ūdeņraža dati. Nav tā ka tu klausies aparāta troksni nevis ūdeņradi? Pie tam ūdeņraža klausīšanās ir nopietnāka zinātne ne kā sākumā var likties. Tāpēc, vismaz pagaidām, skātos skeptiski uz taviem datiem. Varētu salīdzināt tavus datus ar nopietnākiem novērojumiem. Tas tā, zinātnei. No otras puses... Labāk darīt kaut ko, neskatoties uz zinātnes korektumu, ne kā nedarīt vispār neko.
JDat
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 33
Joined: 10 Dec 2011, 16:35

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby nelabojams » 14 Apr 2013, 09:36

Radioklausīšanās īsti neietilpst manu aktīvo vaļasprieku skaitā, tak zināma interese ir. Iepētīju par to uztvērēja moduli... būdams savā ziņā jau vecs krupis :mrgreen:, neviļus padomāju, ka manā aktīvāko šādu lietu mīļotāja periodā (vidusskolā, studiju laikā) tas, kas te ir nelielā USB sprauklītī, būtu aizņēmis vismaz vienu pamatīgu aparatūras statni un izmaksājis tūkstošus...
Kopā ar tehnikas progresu (mikroelektronika) un tirgus ekonomiku (var dabūt visu iespējamo un bieži pat nedārgi) daudzas savulaik aktuālas lietas ir tapušas garlaicīgas vai pat nevajadzīgas, bet no otras puses, ir jaunas, galvu reibinošas iespējas, ko parāda kaut vai Kristapa taisītās miglāju bildes vai šis te radioastronomijas topiks.
Ja Zeme tiešām būtu plakana, kaķi jau sen visu no tās būtu nometuši lejā.
User avatar
nelabojams
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 180
Joined: 02 Nov 2008, 12:41
Location: Naukšēnu novads, Ķoņu pagasts

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby JDat » 14 Apr 2013, 12:00

Man, kā cilvēkam, kurš saistīts ar elektroniku, interesanti un svarīgi lai tāds radioastronomijas novērojums būtu korekts. Nevar vienkārši iespraust antenu un kaut ko saglabāt grafikos. Pie tam apzinoties, kas notiek ēterā ar traucējumiem, tā viennozīmigi nevar pateikt cik korekts ir tāds novērojums. Trokšni aprātā arī nav atcelti. Tāpēc sākumā es izpētīšu kārtīgi to uztvērēju no elektronikas viedokļa un tikai tad varēšu domāt par uztveršanu. Ir tur dažādas nepatīkamas nianses šobrīd. Novēršot tās problēmas, varētu uzlabot trokšnu/signāla attiecību. Es vismaz ceru.

Kas attiecas uz uztvērēju, tad tas ir zvērs. 7 Ls no ebay un prieks līdz ausīm. Amizanta mantiņa, kura strādā pārāk labi priekš tās cenas. Lai arī nopietnām lietām nav īsti piemērota.

x-f, varētu kādu antenas bildi parādīt? Tāpat cik tālu atrodas uztvērējs no antenas. Priekš 1.4 GHz tas ir svarīgi.

Esmu palaidis režimu RTL-TCP. Respektīvi: Pieslēdzam RTL-SDR uztvērēju pie Raspberry Pi un palaižam atticīgo programmu. Tālāk pa ehtenet vadu sūtam uztvertos datus uz Windows datoru. Windows datorā klausamies un skatamies kas notiek. Kāpēc tā vajag? Raspbery Pi rada daudz mazāk traucējumus barošanā, salīdzinot ar PC. Rezultātā mazāk traucējumu arī uztvērējā. Tāpat, nēmot vērā Rasberry Pi izmērus, pastāv iespēja uztvērēju ielikt, piemēram tieši paraboliskā antenā un nav vajadzīgi gari kabeļi starp antenu un uztvērēju. Tas atkal palīdz samazināt signāla zudumus. Utt utjp līdz bezgalībai.
JDat
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 33
Joined: 10 Dec 2011, 16:35

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby x-f » 15 Apr 2013, 23:49

Tāpēc es domāju, no kurienes tavs niks pazīstams, beigās atcerējos, kurā forumā tas manīts, tā ka skaidrs, ka esi ar pieredzi ētera lietās. :)

Pašlaik nav iespējas to nofotografēt, bet nu tas viss atrodas verandā, kur nekā cita darbojoša nav. PC kopš piektdienas ir izslēgts, jo visu esmu pārmigrējis uz MK808 "minipc", savā ziņā līdzīgs RPi.
Antena ar četrus metrus garu KK120-82 (75R, bet nu..) kabeli pievienota uztvērējam, kuram pievienots divus metrus garš USB kabelis. Visi USB kabeļi ir ar ferrītiem abos galos. Visi uztvērēji iepakoti bieza alumīnija folija "paciņā", tāpat arī tas minipc (atstājot caurumus dzesēšanai).

Es gan RPi neliktu pie paša uztvērēja, cik zinu, tas pats nav pavisam kluss, labāk pietiekami garu USB. Bet nu jā, pēc iespējas īsāks koaksiālis ir kritiski svarīgs.

Varbūt arī es pierakstu tikai trokšņus, bet man tie "traucējumi" atkārtojās katru dienu vienādā laikā, tāpēc izdarīju secinājumus. :)
User avatar
x-f
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 237
Joined: 20 Sep 2008, 11:52
Location: Sigulda

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby JDat » 17 Apr 2013, 23:30

Tā nu nav ka es tagad esmu visgudrais, bet kaut kādus pamatus tomēr saprotu. Tāpēc arī prasu. Es kaut ko spektrā redzēju pie ūdeņraža. Lielvārdes radiopirāts neredzēja. Būs vēl jāpapēta. Vari ielikt SDRsharp screenshotu un audio ierakstu ūdeņradim?

Raspberijam nav neviena impulspārveidotātāja uz borta. tas vien jau ir par labu RTL-SDRam. Kas labs/s;ilts, to es pētīšu vasarā. Ir doma ar lodāmuru RTL-SDR patjūnet un izspiest kaut ko vairāk.
JDat
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 33
Joined: 10 Dec 2011, 16:35

Re: Radioastronomija (DIY)

Postby shauttra » 18 Apr 2013, 12:09

He, šitas viss izklausās sasodīti interesanti. Man jau sasniegums likās ka pavelkot frekvenču diapozonu mini FM uztvērējam varēju klausīties lidmašīnu sarunas :) bet te jau nopietni...
User avatar
shauttra
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 133
Joined: 08 Jun 2010, 12:33

Next

Return to Novērojumi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests

cron