Page 1 of 1

Mēness un citi zvēri

PostPosted: 26 Jul 2009, 23:17
by kevins
Nu taatad esmu atgriezies no paaris nedeelju atvaljinaajuma, un pa shiim maakonjainajaam, lietainajaam dienaam tika atrastas 3 pusliidz briivas naktis / debesis, kuraas, likaas, bija veerts ieskatiities. var teikt, ka shii bija pirmaa iistaa reize, kad skatos debesiis, taapeec ludzu komentaarus/ ieteikumus :)
manaa lietojumaa dobsons 8'' + standarta 10, 25mm okulaari, un tikko ienaakushies 3x barlow meade , un 2'' meade qx 30mm okulaars. Liidzi tika njemts arii softs stellarium, lai buutu vieglaak / vienkaarshaak atrast/ atpaziit objektus :) ( goto nav, vnk portatiivais kaa uzskates liidzeklis )
1. diena 17 juulija nakts/ 18 juulija riits. Tiek aktiivi mekleeti objekti, saprotu, ka ar 1'' 10 un 25mm iisti nav arshana lielaaku objektu atrashanaa. Ap plkst diviem tiek sagaidiits meeness, kuram tieshi blakus softs raada plejaades. Jaa, ar 2'' okulaaru vienaa pusee esot dilstosha meeness daljai, otraa pusee var redzeet 5-6-7 plejaades punktinjus, tieshi tik tumshus, cik raada softs stellarium ( itkaa meness gaisma noslaapee plejaazhu gaismu ). Izmantojot 1,25'' un barlow 3x, tiek smuki un ar diezgan labu kontrastu saskatiiti meeness kraateri, taapeec tiek njemts paliigaa leets Benq fotoaparaats, ar ko ( bez fotoshopa apstraades ) ieguutas shaadas bildes ( kamera ar roku pie okulaara ) Image
Visas pusliidz sanaakushaas bildes sheit -- http://foto.inbox.lv/kevins1805/astrofoto
Shajaa naktii starp dazhaadiem kokiem un maakonjiem laviereejot tika noskatiits arii Jupiters. patiesibaa es biju paarsteigts, saakumaa izmantoju 2'' meade 30mm okulaaru , pie palielinaajuma 40x redzeeju Jupiteru + 4 pavadonjus visaa okulaaraa, Jupiters taads pavisam pavisam mazinjsh, nju varbuut 1mm punktinjsh, bet diivaini --- vareeja pat izdaliit taas striipinjas/ joslas/ puteklju maakonjus vai kas nu tie ir Jupiteram, patiesiibaa biju shokaa :) Taalaak ar 25mm +3x barlow ( pie ~140x) atteels kljuva manaami tumshaaks , toties jupiters redzams . Veel vietaa, kur bija jaabuut Marsam, tika saskatiits gaishss punkts, ar mazu sarkanu malinju aizmuguree, taa, itkaa Marsam priekshaa staaveetu kaada zvaigzne... diivaini, bet taa arii neatradaas veneera, lai gan tai arii bija jaabuut redzamai un atpaziistamai.
Veel izmisiigi tika mekleeta dubultkopa, andromeda, bet shoreiz nekaa..... browseeju ar 2'' debesis, bet neatrodas....4os no riita paarlieku liela gaishuma deelj metu mieru .... ( diivaini ka gaishaas debesiis ar Meade 2'' 30mm veel tiek saskatiits pietiekams daudzums zvaigzhnju, kameer |Super 25mm 1,25'' raada tikai blaavu zilpeleeku debess plekji....)
2. diena ~2dienas veelaak, visu dienu liist lietus, bet vakaraa kaa tiek iznests teleskops, noskaidrojas, un maakonju gandriiz nav. Saaku saprast, ka pirmaas dienas meeness noveerojums ir bijis kautkas ekskluziivs, jo tuvaakajaas dienaas dilstoshais meeness vispaar nebuus redzams :( Papildus Jupitera noveerojumiem tiek atrasta Kasiopeja un Persejs, starp kuriem pa vidu peec neilgas mekleeshanas arii tiek atrasta dubultkopa. visa dubultkopa 2'' okulaaraa man likaas, ka ir wooow. protams, zvaigzniites mazinjas, un gaisho debesu deelj ne paaraak spilgtas, bet skaidri izdalaamas abas kopas - vienai zvaigzniites pa rinjkji, otrai kopaa kaudziitee.... pienjemu ka pie tiiraam, labaam debesiim, ziemaa, tas skats ir vnk aizraujoshss....... ar 1,25'' okulaariem un barlow veerot dubultkopu--prieka nekaada..... tiek mekleeta andromeda , bet taa arii netiek atrasta
3. diena, laikam 3 dienas atpakalj, treshdien naktii (???) ir tiiraakas debesis nekaa iepriekseejaas reizes, un pusdivos naktii dubultkopa ir tieshaam skaista.... peec maza briizha tiek atrasts neliels ( ap 1/6 no 2'' okulaara ) miglaaja plekjis, kursh savu izmeeru deelj liekas ka vareetu buut trianguls, diemzheel peec detalizeetaakas zvaigznjhu novietojuma izpeetes , no Mirach uz augshu , tomeer izraadaas, ka taa tieshaam ir mekleetaa Andromeda. Iestaajas neliels shoks. peec stellarium izpeetes man radaas sekojosha skaidriiba. Ja softs piedaavaa saakuma FOV 60 graadu, tad pie 40x kaads ir manam 2'' 30mm, FOV buutu 1,5 graadi, un tieshi taads objekts, kaa jupiters, taa meeness, taa dubultkopa, taa arii plejaades, visi kaa viens peec izmeera izskatiijaas okulaaraa, bet Andromeda---soore.... viens mazs nieciigs miglaaja plekjiits. Es saprotu, jaa, taalu, debesis veel nav labaakajaa kondiicijaa, filtru man nav, nav arii 16'' vai habla teleskopa, bet nu tomeer--- varbuut kaads var daliities pieredzee ar shii objekta noveerojumu , protams, es nepretendeeju uz habla teleskopa bildeem, bet nu tomeer ... vai tieshaam taas visas smukaas bildes var ieguut tikai ar speciaalaam ccd fotograafeejot ? Tas pac attiecas uz plejaadeem, kuraam itkaa jaabuut tam zilganvioletajam tonim...kaads to reaali dabaa ir redzeejis teleskopaa ??? Ar kaadiem palielinaajumiem Juus katrs skataties savus iecienitos objektus ? ( vnk ir plaans naakotnee droshi vien iegaadaat kaadu 1,25'' vismaz 70gr, ~5mm, + kaadus filtrus kraasu + OIII vidriizaak nu jaabuut tad tam kontrastam buutu daudz labaakam miglaajiem ?