Janvāris08: komēta 8P/Tuttle

Debess objektu novērojumi

Janvāris08: komēta 8P/Tuttle

Postby valdis » 30 Dec 2007, 00:05

Nākošā gada pirmais mēnesis astronomiem Latvijā laikapstākļu ziņā solās būt labāks - mākoņaino laiku nomainīs ziemeļu aukstās gaisa masas, kas sev līdz nesīs anticiklonu un skaidras debesis.

Zvaigznāji

Janvāra naktis būs pilnas ar zvaignēm, tostarp ļoti daudzas no tām būs arī tā saucamās krāsainās zvaigznes.

Dienvidos būs iespējams ļoti labi novērot Vedēja zvaigznāju, kura spožākā zvaigzne ir Kapella, kas patiesībā ir dubultzvaigzne. Tās divas veidojošās zvaigznes ir dzeltenas, līdzīgi kā mūsu Saule, taču katra aptuveni 10 reizes lielāka un 50-80 reizes spožaka.

Turpat dienvidos, nedaudz zem Vedēja zvaigznāja varēs ieraudzīt Vērša zvaigznāju. Viens no šī zvaigznāja skaistākajiem objektiem, protams ir Plejādes (Mazais sietiņš), kas ir arī viens no atpazīstamākajiem debess objektiem. Plejādes sastāv no aptuveni 250 zvaigznēm, bet ar neapbruņotu aci ir iespējams saskatīt tikai 6-7 spožākās zvaigznes. Šis debesu fenomens sastāv no pavisam jaunām zvaizgnēm, kas salīdzinoši nesen dzimušas no kosmikajām gāzēm un putekļiem. Putekļu mākonis, kurā šīs zvaigznes dzimušas, atstaro izteikti zilganu krāsu.

Komētas, asteroīdi

Bez šaubām šī mēneša top objekts, ir ilgi gaidītā komēta 8P/Tuttle, kas debess vērotājiem kļūs redzama pēc saulrieta, dienvidrietumu puslodē. Iespējams, šo objektu nevarēs redzēt ar neapbruņotu aci (bet tas arī nav izslēgts), taču to noteikti varēs redzēt jau binokļos un, protams, teleskopos. Šis kosmiskais ciemiņš parādās tikai reizi 13 arpus gados. 2008. gada 2. janvārī komēta no zemes atradīsies tikai 37,5 miljonu kilometru attālumā (4 reizes tuvāk nekā Saule). Janvārī komēta sasniegs 6. zvaigžņlielumu. Ziemeļu puslodē šo komētu varēs novērot līdz janvāra beigām (ar katru dienu būs redzama arvien tuvāk horizontam), jo komēta pārvietosies dienvidu virzienā un turpmāk būs redzama tikai dienvidpuslodē dzīvojošajiem.

Planētas

Venēra - jau atkal spožākās zvaigznes statusu iekaros Venēra, kas šajā mēnesī virs horizonta parādīsies no rīta, ap plkst. 6.-7. (dienvid-astrumumu debesu puslode).

Marss - Kā zināms, Marsu vislabāk novērot varēja decembra mēneša nogalē (kad planēta atradās opozīcijā), kad diemžēl Latvijā laikapstākļi neļāva nodoties šīs interesantās planētas novērojumiem, tāpēc kāpēc gan neizmantot iespēju aplūkot šo objektu arī janvārī (ja vien to ļaus mūsu debesis), jo nākošā reize, kad Marss atradīsies līdzvērtīgi labās novērošanas pozīcijās, gaidāma tikai pēc 2 gadiem.

Merkūrijs - vislabāk šo salīdzinoši nelielo un Saulei vistuvāk atrodošos planētu varēs novērot starp 2 un 3 janvāra nedēļu, īsi pēc saulrieta. Merkūrijs amatieru teleskopos izskatās kā neliels, bet spožs punktiņš, tā struktūru bieži vien precīzi konstatēt traucē Saules atspīdums.

Joprojām daļēji novērojams būs arī Jupiters un Saturns.
Attachments
tuttle.jpg
8P/Tuttle
tuttle.jpg (93.12 KiB) Viewed 2426 times
Valdis Bumburs
Tirdzniecības vadītājs

Tel.: +371 67367066
Mob.: +371 28348174
E-pasts: info@teleskopi.lv

Skype: teleskopi.lv
Facebook: facebook.com/teleskopi.lv
Youtube: Teleskopi.lv
Twitter: teleskopi_lv
Image
User avatar
valdis
Foruma uzraugs
Foruma uzraugs
 
Posts: 243
Joined: 09 Nov 2006, 00:44
Location: Makstenieki, Garkalnes novads

Return to Novērojumi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron