Nu nevaru - iepūt

Debess objektu novērojumi

Nu nevaru - iepūt

Postby Mārcis » 28 Mar 2007, 22:26

Jau 4 dienas mēģinu kko labāku saskatīt par zvaigznēm un mēnesi... Es laikam vienk nemāku atrast :( Kā jūs meklējāt, kad bijāt manā līmenī? :?: :?: :?: :(
Mārcis
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 24
Joined: 18 Mar 2007, 17:58
Location: Valmiera

Postby deelz » 28 Mar 2007, 22:38

Nu pamēģini kamēr vēl var M42 Oriona zavaigznājā apskatīt, vai M45 plejādes. Vispirms sameklē zvaigžņu kartē pēctam atrodi dabā, lai veicas :)
Ekipejums:

Meade DS-2130ATS-LNT™
130mm (5.1") Altazimuth Reflector
Celestron NexStar 130GT
ZRT-457 70mm
User avatar
deelz
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 44
Joined: 23 Feb 2007, 18:09
Location: United Kingdom

Postby Mārcis » 28 Mar 2007, 22:39

Viegli teikt...
Mārcis
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 24
Joined: 18 Mar 2007, 17:58
Location: Valmiera

Postby deelz » 28 Mar 2007, 22:41

a kur ir problēma?

nemāki ieraudzīt tos objektus vai kā ???
Ekipejums:

Meade DS-2130ATS-LNT™
130mm (5.1") Altazimuth Reflector
Celestron NexStar 130GT
ZRT-457 70mm
User avatar
deelz
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 44
Joined: 23 Feb 2007, 18:09
Location: United Kingdom

Postby deelz » 28 Mar 2007, 22:46

Nu ok man ar viegli runāt jo man teleskopam ir GO TO, kas iesācējam ir varen labs skolotājs astronomijā, bet numan liekas ka iesākumā vaidzētu apgūt zvaigznājus lai vieglāk orentēties debesīs :)
Ekipejums:

Meade DS-2130ATS-LNT™
130mm (5.1") Altazimuth Reflector
Celestron NexStar 130GT
ZRT-457 70mm
User avatar
deelz
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 44
Joined: 23 Feb 2007, 18:09
Location: United Kingdom

Postby hmmzis » 29 Mar 2007, 08:56

Sveiki,

Ja ir gruutiibas kautko atrast pie debesiim saakumaa un pat ne tikai saakumaa, tas ir tikai normaali. Debesis ir gana liels apgabals ko caurskatiit, un teleskopiem ir diezgan mazs redzes lauks saliidzinot ar to apgabalu, ko gribam skatiities. Taapat arii pamataa visi objekti ir diezgan blaavi, lai arii daudzi ir lieli savos izmeeros, tos ar aci ir gruuti ieraudziit, taadeelj arii teleskopu ir gruutaak uz tiem noteemeet.
Ko iesaakt?

1. Ja ir pieejams kaads binoklis, tad izmantot to, lai mazliet iepaziitu debesis, pierastu pie taa, kaa mainaas redzes lauks pie palielinaajuma. Arii ar binokli var sho to jauku ieraudziit, piemeeram Sietinjsh (Plejaades, jeb M45) tieshi vislabaak izskataas binoklii :). Blakus centies tureet kaadu zvaigznaaju karti un centies saziimeet tos asterismus (pamatfiguuras zvaigznaajiem, ko veido "savienojot" zvaigznes ar liinijaam) pie debesiim, kas jau pratiisi atpaziit lielaakos un spozhaakos zvaigznaajus, tad jau buusi lielaako dalju no celja nogaajis liidz kaarotajiem objektiem :). Katraa zinjaa arii bez binoklja var iztikt.

2. Lai noskaidrotu kas ir redzams un kuraa vietaa, visvienkaarshaak ir izmantot kaadu programmu vai planisfeeru. Ar planisfeeraam pie mums ir taa pagruutaak, bet programmas ir diezgan daudz un labas, personiigi es izmantoju divas - Stellarium (ir arii latviski), lai zinaatu pirms laika, kaadi zvaigznaaji cikos buus redzami un Cartes du Ciel lai drukaatu kartes kaa atrast objektus. Abas shiis programmas ir par briivu.

3. Ja teleskopam nav GOTO sisteema, tad ir viena metode kaa atrast to, ko gribaas redzeet, bet ar aci to neredz - "Starhopping". Shii metode ietver sevii atrast kaadu saliidzinoshi spozhu zvaigzni, ko vel redz ar aci, un to iecentreet teleskopa skata laukaa vai taa mekleetaajaa. Taalaak ir jaanjem talkaa kaads papraavaaks zvaigznju atlass vai arii drukaata karte, kas raada diezgan smalku meerogu un "celja" zvaigznes no taas spozhaas zvaigznes liidz kaarotajam objektam (es parasti atziimeeju paaris attaalumus starp to spozho zvaigzni un blaavaakaam, kas atrodas blakus). Tad tikai atliek sekot zvaigzneem, ejam no taas spozhaas zvaigznes taalaak uz blaavajaam, kas mums raada celju, saliidzinam vai tas zvaigznju triisstuuris vai n-stuuris tieshaam ir teleskopaa redzams un uz kuru pusi karte raada kur teleskops jaabiida. Shai metodei jaaizmanto pats lielaakais okulaars kaads vien ir tavaa riiciibaa ar peec iespeejas lielaaku shkjietamo redzes lauku (man tas ir 36mm platlenjkja okulaars), lai ieguutu peec iespeejas lielaaku patieso redzes lauku un objekti buutu gaishaaki.
Izklausaas sarezhgjiiti? Nav tik traki, peec pirmajiem trim, chetriem objektiem jau buus viss skaidrs kaa jaadara :). Es arii neesu nekaads dizhi pieredzeejushais noveerotaajs, un sho metodi tikai izmanotju kaadu gadu vai divus, bet kad ir iedvesma kautko vairaak pamediit, tad varu bez piepuules virs 100 objektiem vienaa naktii sadabuut, ir meistari, kas taadu ciparu var paaris stundaas dabuut ;).

Tagad no smukaakajiem objektiem ir Saturns (pirms pusnakts dienvidaustrumos), Meeness, valjeeaas kopas M35(Dviinjos), M36,37,38 (Auriga), M45 (Veersii), no miglaajiem vakaraa vel var paspeet virs R horizonta nokjert M42 (Oriona miglaaju, redzams jau ar aci kaa blaava zvaigzne).

Lai veicas un skaidras debesis! :)


V.
hmmzis
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 209
Joined: 16 Dec 2008, 19:57

Postby Mārcis » 29 Mar 2007, 09:19

Hmmzis, 5-dien es braucu uz Vaidavu, pie ezera un tad arī izmēģināšu tavu tehniku ;) Bet visskaistākais variants būtu, ja uztaisītu vienu teleskopu tusiņu, kur varētu ierasties arī iesācēji un kopīgi ar visu tiktu galā, bet tas laikam tā naivi no manas puses :oops: :cry:
Mārcis
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 24
Joined: 18 Mar 2007, 17:58
Location: Valmiera

Postby hmmzis » 29 Mar 2007, 09:45

Tas nemaz nav naivi, pagaidaam astrocaara forumaa iet viens topics par sho piektdienu. Doma ir Lilastee pie juuras kaadam mazam barinjam savaakties un bik paluureet, ja laiks atljaus :).


V.
hmmzis
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 209
Joined: 16 Dec 2008, 19:57

Postby Mārcis » 29 Mar 2007, 09:53

Tas droš, ka ir afigenna tālu no Valmieras :( Man probža ir tāda, ka mans transports ir Dodge Durango V8 4.7 L benzīn motoru :D Takā man ar tāliem ceļojumiem ir tā pašvaki :( Bet nu, ja tur kkas notiekas, tad paziņojat arī man, gan es kko izdomāšu ;) Mkay? :)
Mārcis
Miglājs
Miglājs
 
Posts: 24
Joined: 18 Mar 2007, 17:58
Location: Valmiera

Postby hmmzis » 29 Mar 2007, 11:00

Uhh, nu gan monstrs no auto tev pagadiijies! :shock: Nja, es laikam tad par sava 1.8 motoriisha eedeliigumu taka nevareetu suudzeeties :)).

Droshi, ka padoshu zinju, ja kas lai buutu droshaak, mosh atsuuti PM ar savu tel., ja nu gadijumaa riitaa kautkas mainaas vai kaa.


V.
hmmzis
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 209
Joined: 16 Dec 2008, 19:57

Next

Return to Novērojumi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests

cron