Teleskopa izvēle.

Viss, kas Jūs interesē par teleskopu tehniskajiem rādītājiem

Re: Teleskopa izvēle.

Postby peleks » 26 Mar 2013, 20:10

>> Andris tur nu es tevpiekriitu,vieniigais ko noskaidroju, un kas tieshaam noder bij par teleskopa stativu un izmeeriem,reali es naudu ieliku izmeeraa, dabuju lielu ar leetu statiivu, kaa gribeeju,proms ja tagad buutu pircis pirmo teleskopu teleskopu.... pirktu taadu pashu :mrgreen:
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Teleskopa izvēle.

Postby mr_city » 27 Mar 2013, 22:33

Sveiki visiem zinošajiem!

Tad nu es arī vēlētos pie viena noskaidrot vairākus jautājumus sakarā ar teleskopiem un to iegādi. Vispirms jāsaka, ka teleskopu lauciņā esmu pilnīgi zaļš un neko nezinu, taču man radās ap to interese, jo astronomija interesē jau kopš mazotnes. Pēdējā laikā gan sanāk mazāk laika astronomijas izzināšanai, bet šo saitu apmeklēju diezgan regulāri. Tā kā teleskopu neesmu dzīvē redzējis, tad es būtu priecīgs par gandrīz visu, ko būtu iespējams redzēt teleskopā, tāpēc es pieņemu, ka iesākumā man nevajadzētu aizrauties ar kaut ko dārgu, tas nu ir skaidrs. Vēl ir svarīga lieta, ko noteikti pie viena es vēlētos izmēģināt, būtu astrofotogrāfēšana, ko varētu veikt, sadarbojoties ar brāli, kuram ir ļoti labs fotoaparāts. Tāpēc, cik es paskatījos, tad uzdūros uz šādiem variantiem:

1. Omegon N 150/750 EQ-3 http://www.ieskaties.lv/?op=dscr&p_id=365&c=5&sub=13 Patika apraksts, lai gan zinam, cik apraksti mēdz būt neko nepasakoši, taču vilinoši nezinātājam. Un patika tas, ka šo iesaka, kā labu sākumu iesācējiem + vēl labs variants priekš astrofotogrāfēšanas, ko kā jau teicu vēlētos izmēģināt.
2. Sky-Watcher Explorer-130 5.1" f/900 http://www.ieskaties.lv/description/Sky-Watcher_Explorer-130_5.1%22_f/900_/47/5/13 Šo pat tepat viens no Jums bija arī ieteicis kā vienu no variantiem, kas laikam šim varētu būt +.
3. Sky Watcher Skyhawk-1145P 4.5” f/500 Parabolic http://www.ieskaties.lv/description/Sky_Watcher_Skyhawk-1145P_4.5%20_f/500_Parabolic/366/5/13 Šis ir laikam ļoti līdzīgs iepriekšējam.
4. AC 60/700 NexStar 60 SLT GoTo sistēma http://www.ieskaties.lv/description/Teleskops_AC_60/700_NexStar_60_SLT_GoTo_sistema_/364/5/12 Šis piesaistīja ar to goto sistēmu, kas laikam man kā iesācējam labi noderētu. Taču šis ir laikam pavisam cita tipa - refraktors.

Un tad daudzi jautājumi man sakrājušies, ceru, ka kāds spēs uz tiem atbildēt:
1) Kuru tad no šiem teleskopiem jūs man ieteiktu? Vai varbūt ir kādam vēl kāds labāks variants par šiem? Kaut ko daudz dārgāku par 200Ls es īsti iesākumā nevēlētos tērēt.
2)Es skatoties tos teleskopus atdūros pret iedalījumu, kuru es nepārzinu... Ar ko atšķirās reflektori no refraktoriem, Ņūtoni no Maksutoviem utt? Varbūt ir kāds interneta resurss, kur es to varu saprast?
3) Spoguļa diametrs:130 mm un Fokusa attālums: 900 mm... Cik noprotu, jo abi skaitļi lielāki, jo labāk? Kāds efekts ir katram no šiem parametriem? Kādiem parametriem vēl ir jāpievērš uzmanība?
4)Kas vēl bez paša teleskopa iegādes ir nepieciešams? Cik nopratu tad okulāri un filtri? Tie ir kā ekstra un var bez tiem iztikt, vai tie ir obligāti nepieciešami?
5) Vēl arī par kopšanu... Kāda jēga, ja nopirkšu šādu aparātu, bet nemācēšu ar to apieties.. Ir viņiem jāpiekopj kādas regulāras glāstīšanas un tīrīšanas procedūras vai kas cits? :)
6) Ja arī tādu zvēru nopērku, cik grūti iesācējam ir atrast objektus bez goto sistēmas? Kāds var ieteikt kādu labu interneta resursu, kur smelties informāciju?
7) Un pagaidām laikam pēdējais jautājums par astrofotogrāfēšanu... Kāda speciālā aparatūra tam nepieciešama bez kameras un statīva, kas jau ir?

Paldies tiem, kas spēs šo izlasīt līdz galam un pat atbildēt! :)
mr_city
Vakuums
 
Posts: 5
Joined: 18 Aug 2011, 18:07

Re: Teleskopa izvēle.

Postby peleks » 28 Mar 2013, 02:16

nuuu,te nu saakas tas pats kas bij man, ja gribi fotografet,tad tevvajag teleskopu ar labu statiivu un automaatisko sekoshanu,tb teleskopa cenu tev sastaadiis apm 60-70procenti statiivs un 40-30 prochi spogulis,jeb truba,jeb vienalgakaa vinu sauc. par dotajiem teleskopiem kurus uzskaitiji nemaaceeshu teikt neko par fotografeeshanu,zinu tik vienu,tie ir mazi,par statiiviem nu nez,tetieshi bij teikts kas labs kas slikts.
nu ja fotografeesi debesis tev pirmaam kaartaam vajadzees kameras stirpinaajumu,un barlow leecas lai palielinaatu,jo caur okulaaru ja ar shada izmeera teleskopu bildeesi,ticu ka sanaaks gandriiz nekas,jo attieciigi vairaak stiklu,jo mazaak gaismas tiek cauri viniem un mazaaks saskataamas detalas, naakamiekas buutu feini ir filtri,tur aizies leerums naudas,bet tas ir taa veerts,pasham ir lai gan viens, tacu orionam domaats un un labi dara savu daraamo. par diametriem un fokussa attalumu ir taada fiicha, jaaskataas ko gribi fotografeet, ja gribi fotografeetplaneetas,atsevishkas zaigznes tad feini ir lai primaaraa spogula un fokusa attaluma attcieciiba ir un vairaak, piemeers spogula diametrs ir nu teiskim 200mm fokusa attalums 1000mm attieciiba sanaak 1/5,jeb vnk 5 skaties kaads skaitlis,jo skaitlis mazaksjo teleskopam maksimaalais palielinaajums mazaaks,toties redzes lenkis lielaaks,ja skaitlis lielaaks tad redzes lenkis mazinsh,toties palielinaajums liels,ja fochee planeetas tad ir ok ar lielu ciparu,ja fochee DSO {deeps sky objects} tad veelams mazaaks,ja veelies pietuvinaat,izmanto barlow leecu.
ja fotoaparaatam ir nonemams ojektiivs fochee bez vina,ja nav,tad tiaki caur okulaaru
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Teleskopa izvēle.

Postby peleks » 28 Mar 2013, 02:18

ak jaa par tiem skaitliem,protamsjo lielaaks spogulis jo feinaak,fokusa attalums manupraat nav tik nopietns cipars,bet nu lielam spogulim apm virs 10 collam ir jaabuut faktiski stacionaaram,vai arii jaaiegaadaajas normala mashina kur parvadaat :mrgreen:
http://en.wikipedia.org/wiki/Telescope_Types
te buus par tipiem kasarko atshkiras
un lai atrastu ojektus bez goto izmanto stelarrium programmu,baigi labaa ;)
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Teleskopa izvēle.

Postby mario1 » 28 Mar 2013, 08:01

No sākuma vajag izdomāt ,cik daudz naudiņas esi gatavs iztērēt par pirmo teleskopu? :)
User avatar
mario1
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 134
Joined: 19 May 2011, 20:58

Re: Teleskopa izvēle.

Postby peleks » 28 Mar 2013, 09:16

ar taam naudaam jau visticamaak buus taa,ka nopirks teleskopu un 100 punkti vajadzees vel tikpat un vairaak prieksh okulariem,filtriem, arii Tevi eteikums dodies uz Starparty,uzzinaasi loti loti daudz ko ;)
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Teleskopa izvēle.

Postby Ortsa » 28 Mar 2013, 12:05

Ja vari atljauties 200 Ls ar kapeikaam,tad no ieskaties.lv Sky-Watcher Skyhawk-1145P SynScan AZ GOTO (f/500)4.5'' buus jau labs preksh fotografeeshanas.Man ir shis teleskops, tik uz eq-1.Bet vizuaali ar to droshi var skatiit zv. kopas un planetaaros miglaajus,Meenesi un Sauli(ar filtru), citiem miglaaiem un planeetaam tas nav piemeerots... :)
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

Re: Teleskopa izvēle.

Postby x-f » 28 Mar 2013, 12:17

Piebalsoju citiem un arī iesaku – dodies uz stārpārtiju, redzēsi un pataustīsi visu klātienē.

Par teleskopu tipiem palasi pelēkā doto linku, bet nu īsumā:
- Refraktori ir lēcu teleskopi,
- Reflektori ir spoguļu teleskopi,
- Katadioptriķi (maksutovi, Šmita-Kasegrēni un citas modifikācijas) ir reizē gan lēcu, gan spoguļu teleskopi.

Pēdējie līdz ar to ir vismazākie pēc fiziskajiem izmēriem, ja salīdzina ar tādas pašas apertūras vai fokusa attāluma refraktoriem un reflektoriem. Tiek uzskatīts, ka refraktoriem ir vispatīkamākais, precīzākais un kontrastainākais attēls. Reflektoriem, savukārt, ir vislabākā apertūras un cenas attiecība.

Teleskopa sniegtais palielinājums būtībā nav svarīgs, to tu variē ar saviem okulāriem, atkarībā no iespējām, aplūkojamo objektu vajadzībām, atmosfēras stāvokļa un tā tālāk.
Vissvarīgākais teleskopam ir apertūra – cik daudz gaismas tas spēj savākt, cik liels caurums (vai lēca) ir tā priekšā, jo astronomiskajos novērojumos (gan vizuālajos, gan fotografējot) fotoni ir viss. Tādā ziņā, pērkot reflektoru, tu saņemsi vislielāko apertūru par savu naudu. Taču arī pārējiem teleskopu tipiem ir savas spēcīgās puses, kur reflektori zaudē. Tāda ideālā varianta diemžēl nav.

Ja par glāstīšanas un citām nepieciešamajām darbībām uzturēšanā, tad reflektorus ir jākolimē – jāregulē spoguļu novietojums, jo pārvietošanas un lietošanas laikā tie mēdz izregulēties, tas ir normāli. Mani kā iesācēju šī nepieciešamība biedēja, taču praksē tas nav nekas īpaši sarežģīts un ilgs, ir pieejami gan palīgrīki, gan instrukcijas internetos un jūtūbē.

Kas attiecas uz objektu atrašanu iesācējam – es pats kā iesācējs ar to tieku galā, izmantojot jau minēto Stellarium planetāriju (brīnišķīga programma) un inklinometru, kas palīdz orientēties, lai meklētu aptuveni pareizajā debess vietā.
Ar GoTo būs vienkāršāk, taču to tev tāpat būs precīzi jāuzstāda, lai tas darbotos, turklāt objektu manuālā meklēšanā ir arī zināma prieka deva, kad vajadzīgā galaktika vai miglājs ir atrasts saviem spēkiem. :) Ja tevi aizved pie mērķa tehnika, tad tev atliek tikai skatīties.
Tehnikai gan ir pluss, ka ar tās palīdzību objekts tiek noturēts redzes laukā, manuālajā variantā tev jābīda teleskops ar roku, taču tas nav tik kritiski vizuālajiem novērojumiem.
Bet nu normāls montējums ar GoTo būs arī nopietni izdevumi – kā jau pelēkais minēja, teleskops maksā mazāk par montējumu.

Par astrofotografēšanu lielā mērā var aizmirst, jo tam nepieciešams gan dārgs montējums, gan diezgan dārgs teleskops, gan dārgs fotoaprīkojums. Kopā tas ir, šķiet, no 1000 latiem, varbūt divreiz vairāk.
Vienkāršākais ir pielikt kompaktkameru pie okulāra, tā var tīri smuki nofotografēt Mēnesi, spožās planētas. Ja nu interese tomēr ir, tad iesaku sākt ar plaša lauka fotogrāfijām, ainavām ar Piena ceļu, planētām un tā. Tam gan arī ar parastu statīvu drīz vien nepietiks un prasīsies sekošanu zvaigznēm.
Īsumā – astrofotografēšana ir sarežģīta padarīšana.

Vēl ņem vērā, ka ar teleskopa iegādi nekas nebeigsies, jo kādu laiku tu būsi laimīgs ar okulāriem, kas nāca līdzi komplektā, taču pamazām sāksi saprast, ko vēl tu vēlies – labāku kvalitāti, plašāku redzes lauku, lielāku palielinājumu.. Tas tā vienkārši būs, tiksi pie pieredzes un sapratīsi, ko tev vajag. Cik drīz tas būs, atkarīgs no tā, cik bieži lietosi teleskopu ("vislabākais teleskops ir tas, kuru lieto vienmēr, kad iespējams").
Par filtriem pats vēl neko daudz nezinu, man ir tikai Mēness filtrs, lai tik ļoti neapžilbtu, uz to skatoties.

To visu uzrakstījis, esmu spiests piebilst, ka ar lielu apņēmību un pieredzi iespējams uzņemt lieliskas fotogrāfijas lielā palielinājumā arī ar ne tik dārgu fotokameru un manuālo montējumu, kā to dara, piemēram, Andris R.
User avatar
x-f
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 237
Joined: 20 Sep 2008, 11:52
Location: Sigulda

Re: Teleskopa izvēle.

Postby Indzha » 28 Mar 2013, 12:56

Mjā lasu un atceros sevi kad mēģināju izvēlēties teleskopu
Tad bija citi laiki un nauda bija un atļauties varēju
Pēc kā es izvēlējos otro teleskopu – pirmo es saku vajag pirkt kaut ko ļoti mazu lai pārbaudītu sevi vai patīk ziemā salt vai nē jo ja nepatisk nav vērts mocīt sevi
Zināju, ka gribēšu tālā nākotnē fotografēt ar teleskopu debesis (jāpiebilst, ka tāds laiks vēl nav pienācis – bet varu pačukstēt drīz pienāks un ir pagājuši 5 ar pus gadi kopš iegādes un brieduma sākt fotografēt)
No tā izrietēja, ka 8”-10” truba vajadzēs (es pat teiktu 10” ir minimālais)
No tā izriet, ka arī vajadzēs Go-To (var arī bez, bet tad ir jābūt ļoti labam skill levelim)
No tā izriet, ka vajadzēs labs montējums (teleskopa statīvs)
Manā gadījumā (tajā laikā nebija diez ko liela izvēle) un laikā kad pirku bija divas izvēles:
Vai nu ņemt Meade 10" SN LXD75 254/1016 ar skatu nākotnē
Vai arī ņemt Meade 8" SC LXD75
Bija arī doma Sky-Watcher 250/1200 EQ-6 (kas, protams, tagad skatoties būtu labāka izvēle, bet tad drusku pietrūka naudas uz zināšanas)

Kā var redzēt manā „avatārā” izvēle krita uz Meade 10" SN LXD75
Kāpēc tieši tāda tipa:
1) Fotografēšanai ir ļoti no svara f/ (fotogrāfi arī neieredz objektīvus ar lielu f/ tos sauc par tumšajiem objektīviem) tāpat tas ir ar teleskopu – fotoaparātam tas būs objektīva vietā un jo mazāks f/ jo mazāku laiku vajadzēs pirkstus saldēt … tātad atmetam lielos fokusus (te man varētu oponēt un teikt ko tad tu teiksi pa katadioptriķi – tā ir cita cenu kategorija :))
2) Vēl skatījos cik liels palielinājums sanāks (tas ir atkarīgs no trubas resnumu – maksimālais palielinājums = 2x10” ~ 400-500x )
3) Un tad jau sākās okulāru pirkšana:
Tos pirku tāpēc lai aptvertu visu palielinājuma spektru
Kā izvēlas okulārus:
Uz okulāra ir (xx mm) tad nu paņem trubas garumu un izdali ar šo skaitli
Piemēram: man ir Meade 10" SN LXD75 254/1016 un ir 24mm okulārs (1016/24) = 42x
Ja ņemam barlow palielinājuma lēcas tad reizini tik klāt
t.i 24mm ar 2x barlow lēcu iegūsim (1016/24)x2 – 84x utt.

Un lai iekļautu visu spektru līdz pat 400x sapirku okulārus:
14mm, 9mm, 6.8mm 3x un 5x TeleXtenders
Teleskopu pirku pa 1200Ls (cenas diez ko nav mainījušās) Sky-Watcher 250/1200 EQ-6 maksā 1194.44Ls :)
Okulāri (kvalitatīvi) maksās 14mm, 9mm = 70Ls katrs, 6.8mm 130Ls 3x un 5x TeleXtenders 150Ls katrs
Tātad kopā okulāri un palielinātāji ~ 570Ls tātad lai izbaudītu tikai astranomiskās vēlmes skatīties ar perspektīvi nākotnē pafotografēt – es izdevu 2000Ls
Fotografēšanai ir jau cits stāts – kādu kameru SLR vai CCD izvēlēties un tur cenas jau ar ir arī smukas … un izvēles grūtības tieši tādas pašas ...
Meade 10" 254/1016 f/4 SN LXD75.
Meade 4000 Super Plössl 26mm.
Meade 5000 Plossl 14mm, 9mm un 6.7mm UWA.
Meade 5000 3x un 5x TeleXtender Barlow Lens
Canon EOS 600D EF-S 18-135 IS Kit
User avatar
Indzha
Protozvaigzne
Protozvaigzne
 
Posts: 95
Joined: 09 Dec 2008, 17:54

Re: Teleskopa izvēle.

Postby Ortsa » 28 Mar 2013, 13:55

Vot i nav zheel pirkstus tik daudz strochiit ? :D Iisi sakot- jaakraaj un jaakraaj naudinja un domaat, domaat,domaat,jaa...! :)
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

PreviousNext

Return to Tehniskā puse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron