Teleskopa izvēle.

Viss, kas Jūs interesē par teleskopu tehniskajiem rādītājiem

Re: Teleskopa izvēle.

Postby mr_city » 28 Mar 2013, 21:00

Man šobrīd nav laika gari atbildēt, taču gribu teikt, ka laikam jāieplāno Starparty #9 apmeklējums, bet vēl gribu atgādināt, ka fotoaparāts jau ir. Tas pieder brālim un viņš ar to māk ļoti labi apieties, manuprāt, kā arī fotoaparāts ir par labu cenu pirkts un ir tiešām labs (nepateikšu no galvas modeli), kā arī tas nozīmē, ka, protams, ir noņemamais objektīvs. Tā kā atliek apgūt visas zināšanas ar teleskopu, un nopirkt atbilstošu aprīkojumu. Kā jau teicu, iesākumā man tie standarti un vēlmes tiešām nav lieli, un ja jūs sakiet, ka Andris R iztiek ar švaku kameru un "self-made" stiprinājumiem, tad jāsaka, ka viņa fotogrāfijas ar komētu mani ļoti apmierināja. :)

Es labprāt gribētu saskatīt mūsu saules sistēmas planētas kā arī populārākos miglājus iesākumam. Taču vēlviena lieta, ko es kaut kur lasīju, ka teleskopā visi šie krāšņie objekti nemaz neizskatās tik krāšņi, pie kā vainīgas esot mūsu pašu acis.. Taču fotogrāfijās tas viss būtu savādāk? Un varbūt filtri ir tam domāti, lai paspilgtinātu krāsas vai tamlīdzīgi? Protams, filtri vēl domāti, lai aptumšinātu mēness spilgtumu utt, to es saprotu.

Par pārējiem skaidrojumiem man arī radās jautājumi, bet to tad varbūt vēlāk, kad vairāk būs laiks sarakstīt. Nesapratu īsti par to okulāru un lēcu izvēles principu: mērķis ir "aptvert visu palielinājuma spektru"? Tad jājautā, kas tas ir?

Un tad no visa skatoties, ja man gribētos arī pafotogrāfēt, tad manis pieminētie modeļi ir nekam nederīgi un būtu jāskatās uz augstāka ranga teleskopiem? :D
mr_city
Vakuums
 
Posts: 5
Joined: 18 Aug 2011, 18:07

Re: Teleskopa izvēle.

Postby Ortsa » 28 Mar 2013, 21:20

Nu par to "ar shvaku fotoaparaatu" es taa neteiktu... Es gan domaaju ka vispirms ir jaiemaacaas labi noveerot vizuaali, bet jau veelaak, kad esi parliecinaats ka speesi,vareesi,esi gatavs-vot tad var saakt astrofoto... manas domas ... :)
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

Re: Teleskopa izvēle.

Postby Andris R » 28 Mar 2013, 23:17

Sveiki!
Šī tēma manī rosināja garas pārdomas . Visi, kas izteikušies, prātīgi runāja, visiem ir pieredze un katram savs – pamatots viedoklis. Spētu papildināt tikai detaļās. To ko gribētu teikt, ir grūti izteikt īsā vārdkopā. Iespējams tas ir: pirmais teleskops ir Tava izvēle, un lai kāds tas nebūtu, tas paliks Tavs pirmais... bez vilšanās, jo redzēsi to, ko pirms tam neredzēji.
Tā ir lirika, bet atgriežoties pie dzīves prozas... galvenais nenobiedēt cilvēku ar fantastiskajām cenām (kuras man personiski ir neizprotamas...), ja cilvēks vēlas iepazīt, jaunu zinību apvārsni, neizvirzot ambiciozus mērķus, iesākumam pilnīgi, pietiek ar ‘’ līdz 150mm’’...montējums ...GO TO azimutālais ( it kā pretrunā pats saviem ieskatiem par tā ‘’jēdzīgumu’’)....Pienāks laiks, kad, tas izsmels savas ‘’izzinošās’’ pamatfunkcijas, un prasīsies pēc kā vairāk (... un būs iespēja...), tas tik un tā būs noderīgs - ‘’fiksais ‘’ variants ‘’palūrēt’’- tā tas ir pat profesionāļiem, kas dīdījuši arī tonnīgus verķus (.... no savas pieredzes, ieskaitot....).
Jā , mērķis ir sasniegt noteiktu līmeni, tiekties uz to, tad ir lielisks piemērs - KristapsKem .
(Nav skanējusi viņa balss... ;) )
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

Re: Teleskopa izvēle.

Postby KristapsKem » 29 Mar 2013, 15:05

Kad izlasīju šo tematu pirmo reizi nolēmu neatbildēšu :D Jo tieši tāpat kā Andris R varu teikt, ka tēma izraisa garas pārdomas un informācijas tāpat netrūkst. Telskopa izvēle ir sarežģīts process un to galīgi neatvieglo lielais piedāvājuma klāsts un milzīgais interneta informācijas apjoms. Uzreiz varu teikt, ka nav ideāla teleskopa kas der novērojumiem un fotografēšanai. Tās ir citas kategorijas, jo acs jūtība un izmērs ir tāda kāda viņa ir, bet kameras sensori ir ļoti daudz un dažādi. Kopumā varu ari teikt, ka pieejot lietai radoši nofotografēt tu varēsi ar jebkura veida teleskopu+ statīvu vai pat parastu foto statīvu un digitālo kameru. Ir pietiekami daudz DSO objektu kas ir lielāki par pilnu mēnesi. Spožākajām planētām vispār pietiks pat ar labu foto statīvu, zoom objektīvu un nelielām iemaņām zvaigznāju saskatīšanā. BET visa pamatā ir tas kādas kvalitātes bilde vai novērojums ir tavs mērķis.
Uzreiz varu godīgi teikt, ka par 200Ls tev nesanāks saprātīgs aprīkojums fotografēšanai, ja mērķis ir kvalitatīvi astrofoto. Tāpat kā par 200Ls tu nevari nopirkt kvalitatīvu objektīvu fotoaparātam. Refraktori...Reflektori..? :) Refraktori ir gluži kā fotoaparāta lēca ar fiksēto zoom. Tie ir smagi un pirkšanas vērtie- ļoti dārgi. To tu nevēlies, jo statīvu šādam teleskopam vajag ļoti labu- un dāgu! Reflektori, manuprāt, ir vispiemērotākie iesācējiem, lai arī pirmajā brīdī tā, iespējams, nešķiet, jo jāveic kaut kāda kolimācija, jāskatās no sāniem, difrakcijas stari, kas pie velna?! Tie visi patiesībā ir sīkumi. :) Reflektori ir krietni vieglāki, lētāki un turklāt optikas ziņā/cena krietni apsteidz iesācēja līmeņa refraktorus. Tā kā domāju, ka reflektora teleskops uz EQ3 statīva tev sagādās pietiekami lielu gandarījumu un startu izvērsties.

Es varētu droši varētu sarakstīt pāris lapas ar visādām atziņām un pārdomām par teleskopiem, statīviem, kamerām. Ilgās nakts stundas divvientulībā ar teleskopu šajā ziņā saražo daudz informācijas :D Bet katram savs ceļš ejams un nav vienas taisnas patiesības. Manuprāt, Tev ir jāriskē, jāeksperimentē un gan tu pats atradīsi savu recepti šī hobija burvibai. Kļūdas šajā hobijā ir vislabākais skolotājs un jāsaprot arī, ka šis nav tas lētākais hobijs.

Maza darvas muca nākotnei- fotografēšanai. :)
Pirmkārt- Rēķinies, ka Latvija nav piemērota valsts šim priekam, it īpaši, ja tev nav observatorijas. Fotografēšanas sezona DSO sākas augusta pēdējā nedēļā un ilgst līdz aprīļa beigām un 80% šajā laikā ir lietus, sniegs un mākoņi. Tātad- auksts un reti.
Otrkārt- Mitrums... gaisa mitrums mums ir fantastiski augsts. Vidēji visā Latvijā tas turās 85-95% robežās, kas nozīmē, ka rasa ir vienmēr un radīs ne mazums raizes un problēmas. Esmu šo lietu pagaidām veiksmīgi atrisinājis ar fēnu. Ik pēc 2 stundām taisu fēna "peldi" teleskopa spoguļiem, tad 40min tos dzesēju un uz ~2h ir atkal miers. :) Mēģināju arī ar paštaisītu rezistoru "jostu" ap sekundāro spoguli, bet konstatēju, ka fēns ir daudz efektīvāks veids.
Treškārt- kas ir pakārtots otrkārt, gaisa mitruma dēļ bieži ir liela atmosfēras viļņošanās (turbulence), kas noteikti ir tas, ko tu nevēlies redzēt fotografējot lielā pietuvinājumā un ilgās ekspozīcijās, jo bildes būs miglainas lai vai cik tu būsi centies nofokusēt. Tapēc jo mazāka palielinājuma un gaišāka optika, jo Latvijai piemērotāk. Pats domāju jau šoruden pamēģināt "paplosīties" ar 250-300mm foto lēcu.

Pietiks. Iegrimstot savās atziņās dziļāk palieku jau haotisks. :D

Lai veicas un daudz skaidru nakšu! :)
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: Teleskopa izvēle.

Postby Ortsa » 29 Mar 2013, 15:26

Kristap, super! Tik interesanti bij to visu lasiit, tik vieglaa formaa visu paskaidrot... :) domaaju muusu teleskopu pirceeiem ir jau jaapietiek info... :D
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

Re: Teleskopa izvēle.

Postby mr_city » 30 Mar 2013, 15:28

Vai.. Paldies par izsmeļošajām atbildēm, tiešām apjausma rodas! :) Drošvien ar teleskopa iegādi nesteigšos, jo pirmkārt pagaidām saspringts posms, ka daudz laika pat nebūtu, tā kā ir laiks visu apsvērt un izdomāt.. Jācenšas sarunāt un kaut kā aizkļūt līdz Starparty 9, tas man laikam ļoti palīdzētu tikt skaidrībā ar apkopi, viltībām utt...

Izlasot Kristapa teikto, gribu komentēt, ka atmosfēras viļņošanas tiešām ir manīta pat ar neapbruņotu aci, vismaz man tā šķiet, ka tā ir viļņošanās.. Un man radās jautājums: vai šī atmosfēras viļņošanās un mitrums ir iemesls tam, ka ļoti daudzas zvaigznes pulsē un "raustās"? :)
mr_city
Vakuums
 
Posts: 5
Joined: 18 Aug 2011, 18:07

Re: Teleskopa izvēle.

Postby Ortsa » 30 Mar 2013, 17:01

Tieshi taa. peec taa, cik stipri raustaas un"pulsee" zvaigznes, amatierastronomi var secinaat ar kaadiem palielinaajumiem un objektiem vinjeem shoreiz buus jaastraadaa... ;) Un kaameer vel nav iegaadaats teleskops, var pamaaciit teoriju... ;) un cerams ka juusu izveele juus apmierinaas un atvers jaunu brinishkjigu zvaigzhnju pasauli pastiprinot juusu interesi par sho supeerigo hobiju! ;)
super!)
User avatar
Ortsa
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 825
Joined: 06 Jun 2012, 13:29
Location: Jūrmala

Re: Teleskopa izvēle.

Postby Krabis » 12 Apr 2013, 15:20

Domāju ka izvēle ir OK, 127MAK AZ GO TO ir ļoti populārs eiropā. Līdzīgs izpildijums ir arī Celestron, http://www.celestron.lv/product.php?CatID=4&ProdID=932
uzstādīšana tikai savādāka, domāju ka ērtāka. Iespēja pievienot GPS arī nav slikta īpašība.
Dabā tie apgreidi sanāk diezgan dārgi, http://www.opticalvision.co.uk/astronom ... o_upgrades , un jēga apgreidu fotogrāfēšanai ir taisīt uz eq5 vai eq6.
Liels pluss manā skatījumā šim teleskopam ir kompaktums, svarīgi gadijumā ja mājoklī nav hektārs hobiju atribūtikai.
Krabis
Vakuums
 
Posts: 2
Joined: 12 Apr 2013, 14:28

Previous

Return to Tehniskā puse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron