Par CCD kamerām

Viss, kas Jūs interesē par teleskopu tehniskajiem rādītājiem

Par CCD kamerām

Postby KasparsK » 16 Sep 2016, 19:52

Sveiki!
Jau kādu laiku moku savu nemodificēto ikdienas dslr priekš zvaigžņu bildēm. Zinu, ka esmu tuvu iespēju robežām. Lai pavirzītos soli tālāk, sāku apdomāt variantu par CCD kameras iegādi, kuru varētu lietot kopā ar dslr objektīviem (man nav teleskopa :( ) Tad nu radušies pāris jautājumi, jo no CCD neko nesajēdzu :D

1. Kas man vēl būtu nepieciešams bez pašas kameras ar pāreju uz objektīviem? Laikam kaut kāds portatīvais dators ar attiecīgu vadības softu?
2. Kā notiek fokusēšanās ar CCD kameru? Vai tur ir sava veida live-view iekadrēšanai vai kā savādāk tas notiek?
3. Kā aprēķināt nepieciešamās ekspozīcijas ilgumu, kā ar kameras sensora jutības līmeņa regulēšanu utt, jo, cik esmu skatījies, tur tāda apzīmējuma kā iso nav, bet ir kas cits :D
4. Pagaidām apsveru domau ar krāsu CCD, piemēram QHY10, bet vai ar šo var lietot NB filtrus? Varbūt ar mono kameru tomēr būtu labāk -mazāks troksnis, ?
5. Varbūt ir vēl kaut kas tāds, par ko nespēju iedomāties?
KasparsK
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 107
Joined: 18 Feb 2011, 20:06
Location: Cēsis

Re: Par CCD kamerām

Postby Zh » 16 Sep 2016, 20:14

tā kā pašam ir tikai kamera gidēšanai nevis astrofoto tad īpaši nekomentēšu par visiem punktiem, vienīgais vēl var būt jautājums - kā stiprināt kameru pie statīva, jo īsfokusa objektīviem jau turētājs ir DSLR kamera, bet CCD?
Zh
Pārmilzis
Pārmilzis
 
Posts: 528
Joined: 31 Aug 2009, 22:14
Location: Jelgava

Re: Par CCD kamerām

Postby KasparsK » 16 Sep 2016, 20:28

Ar stiprināšanu uz statīva vai EQ nav problēmu, tiem adapteriem dlsr lens>ccd ir speciāla vieta skrūvei, kur pieskrūvēt statīva plāksnīti.
KasparsK
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 107
Joined: 18 Feb 2011, 20:06
Location: Cēsis

Re: Par CCD kamerām

Postby KristapsKem » 17 Sep 2016, 00:11

Sveiks!
Tā kā man ir pieredze ar CCD varu atbildēt ar savu subjektīvo skatījumu uz taviem jautājumiem.

1.Kameras kontrolēšanai tev noteikti būs vajadzīgs dators, jā. Vadības softs visām kamerām nāk savs, bet parasti neviens ražotājs, šķiet, ar to izstrādi neaizraujas un oriģinālie softi ir diezgan vāji un aprobežoti. Ir vairākas alternatīvas. Astroart, MaximDL, SGPro. Pats iesāku ar MaximDL, bet tā kā tas ir dārgs un gribās gan apdeitus, gan tīru sirdsapziņu esmu nonācis līdz SGPro un jāsaka galīgi nenožēloju. Pat domāju labāks variants par MaximDL.
2.Fokusēšanās tavā gadījumā būs manuāla, ja vien tu neizdomāsi veidu kā to automatizēt. Manis minētais SGPro piedāvā manuālas fokusēšanas asistēšanu un cik zinu no kolēģiem, tad tā strādā. LiveView principā datorā kā tāds ir, bet ne tuvu tik zibenīgs kā parastam DSLR. Rēķini, ka CCD atkarībā no ražotāja modeļa, minimālā ekspozīcija ir ~0.1s Bet kā jau pie visa arī pie kadrēšanas pierod.
3. Ekspozīcijas ilgumu var aprēķināt tīri matemātiski ar speciāliem software rīkiem mērot testa ekspozīcijas fona līmeni. Bet lielākoties tas neattaisno uz to liktās cerības. Tā kā CCD kamerās dati tiek gabāti 16bitu dziļumā, tad to gradāciju līmenis diezgan ievērojami ļauj "kļūdīties". Atkarībā no optikas gaišuma, debesu tumšuma, dzidruma un vēlāmā rezultāta ekspozīciju ilgums DSO objektiem Latvijā var būt 5-30min. Pats parasti vienkārši testēju nakts gaitā. ISO nav, bet ir GAIN un OFFSET, kurus vienu reizi ar pāris mērījumu veikšanu noregulē un par tiem aizmirst. GAIN ir savā ziņā līdzīgs ISO, bet OFFSET kā grīdas (tumšā) līmeņa augstums virs 0. CCD kamerās dati ir 16bitu gradācijā tādēļ ir milzīgs dinamiskais diapazons un pat ja bilde šķiet par tumšu vai gaišu to apstrādājot 8 bitu bildē var "izspiest" daudz informācijas.
4. Ar krāsu CCD filtrus lietot nevarēsi, nē. Pamatdoma filtriem jau ir tieši tāda, ka melnbaltam uztvērējam dodam filtrētu signālu, kuru kodējam pēcāk ar noteiktu krāsu tās iegūšanai. Ar mono kameru troksnis nebūs mazāks, bet kontrolējamāks noteikti. Problēma krāsu kamerai ir tāda, ka tā samiksē uzreiz visas krāsas kopā, bet signāls katrā no pamatkrāsām atšķiras, kas nozīmē, ka arī troksnis. Zilajā kanālā, piemēram, tas vienmēr ir vairāk kā sarkanā. Problēma ir tā, ka tas viss saplūst vienā putrā (bildē), kuru atdalīt normāli nav iespējams. Tā arī ir būtiskākā mono kameras priekšrocība- lielāka kontrole pār noise. Nemiksējot kopā visas krāsas arī palielinās arī sensora izšķirtspēja, kas gan pārsvarā netiek izmantots atmosfēras kvalitātes dēļ.
5. Tev jāsaprot cik ļoti gribi ņemties ar filtriem. Pirmkārt filtrus kaut kādu krāsu iegūšanai būs jāmaina, otrkārt tie jāmeklē tik lieli, lai tie nosedz tava objektīva diametru, turklāt jāuzmanās, ka tie varētu nebūt parafokāli, kas nozīmē, ka tev katram no filtram var atšķirties fokuss.
6. Domāju, ka QHY10 par to cenu ir laba kamera, bet uzmanies no "Ķīnas" faktora. Lai arī QHY ķīnieši ir ļoti atsaucīgi cilvēki, tomēr ja tev pēc pirmajiem 7 mēnešiem pašam jānomaina kamerai PCB plate un vēl pēc 6 tu saproti, ka barošanas bloks jāmaina, jo kamera bildē visu ar 70% vairāk noise... Varbūt der piekrāt un nopirkt kaut ko ne no Ķīnas... Atik, QSI, SBIG... Būtībā QHY ir gandrīz kā salīdzināt Canon objektīvu ar Tamron... QHY ir Tamron plastmasnieks. Dara visu to pašu, bet ar faktoru X. Katrā ziņā es noteikti nekad vairs nepirktu QHY.. :)
7. Manuprāt, plaša lauka fotogrāfijai mono kamera ar filtru būšanām tev tikai nogalinās visu prieku bildēt, plus tev noteikti būs jāiegrimst pēcapstrādes zinātnē vairāk kā krāsu kameras gadījumā.
8. Noteikti ar Photoshop visu nevarēsi izdarīt. Ieteikt varu Pixinsight.
9. Tev noteikti derētu atbraukt kādu reizi pie manis Cēsīs, kad fotografēju. Pilnīgi noteikti gūsi labāku priekštatu par CCD kameru.
10. Ar CCD noteikti normāli nevarēsi fotografēt neko dienas laikā. Vai neēsi skatījies Ha versijas kameras no Nikon un Canon? Domāju, ka tavā gadījumā tās nebūtu slikts variants, turklāt ar tām var bildēt arī dienā. Krāsu CCD priekšrocība varētu būt dzesēšanā, bet Canon un Nikon noteikti pārspēs ar izšķirtspēju, kas, manuprāt, plaša lauka fotogrāfijā kļūst jau aktuāla.
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: Par CCD kamerām

Postby KasparsK » 25 Sep 2016, 21:48

Milzīgs paldies par izsmeļošo atbildi! :)
KristapsKem wrote:4. Ar krāsu CCD filtrus lietot nevarēsi, nē. Pamatdoma filtriem jau ir tieši tāda, ka melnbaltam uztvērējam dodam filtrētu signālu, kuru kodējam pēcāk ar noteiktu krāsu tās iegūšanai. Ar mono kameru troksnis nebūs mazāks, bet kontrolējamāks noteikti. Problēma krāsu kamerai ir tāda, ka tā samiksē uzreiz visas krāsas kopā, bet signāls katrā no pamatkrāsām atšķiras, kas nozīmē, ka arī troksnis. Zilajā kanālā, piemēram, tas vienmēr ir vairāk kā sarkanā. Problēma ir tā, ka tas viss saplūst vienā putrā (bildē), kuru atdalīt normāli nav iespējams. Tā arī ir būtiskākā mono kameras priekšrocība- lielāka kontrole pār noise. Nemiksējot kopā visas krāsas arī palielinās arī sensora izšķirtspēja, kas gan pārsvarā netiek izmantots atmosfēras kvalitātes dēļ.
5. Tev jāsaprot cik ļoti gribi ņemties ar filtriem. Pirmkārt filtrus kaut kādu krāsu iegūšanai būs jāmaina, otrkārt tie jāmeklē tik lieli, lai tie nosedz tava objektīva diametru, turklāt jāuzmanās, ka tie varētu nebūt parafokāli, kas nozīmē, ka tev katram no filtram var atšķirties fokuss.
7. Manuprāt, plaša lauka fotogrāfijai mono kamera ar filtru būšanām tev tikai nogalinās visu prieku bildēt, plus tev noteikti būs jāiegrimst pēcapstrādes zinātnē vairāk kā krāsu kameras gadījumā.

Skaidrs, tātad domu par krāsu kameru var atmest, jo tomēr gribās to kontroli un iespēju izmantot NB filtrus. Čakarēšanās bildējot, tā pat kā pēcapstrāde nebaida, galvenais, lai var dabūt labu rezultātu. No programmām jau tagad izmantoju Pixinsight un PS CS6.

KristapsKem wrote:10. Ar CCD noteikti normāli nevarēsi fotografēt neko dienas laikā. Vai neēsi skatījies Ha versijas kameras no Nikon un Canon? Domāju, ka tavā gadījumā tās nebūtu slikts variants, turklāt ar tām var bildēt arī dienā. Krāsu CCD priekšrocība varētu būt dzesēšanā, bet Canon un Nikon noteikti pārspēs ar izšķirtspēju, kas, manuprāt, plaša lauka fotogrāfijā kļūst jau aktuāla.

[/quote]
Laba C-MOS 35mm kamera, modificēta priekš astro un ar dzesēšanu maksā vismaz 3000€, turklāt man jau ir ļoti laba dslr kamera, tā kā šis variants atkrīt.

KristapsKem wrote:9. Tev noteikti derētu atbraukt kādu reizi pie manis Cēsīs, kad fotografēju. Pilnīgi noteikti gūsi labāku priekštatu par CCD kameru.

Ļoti labprāt pievienotos kādā vakarā uz bildēšanul, tas tik tiešām varētu būt ļoti lietderīgi.
KasparsK
Brūnais punduris
Brūnais punduris
 
Posts: 107
Joined: 18 Feb 2011, 20:06
Location: Cēsis

Re: Par CCD kamerām

Postby peleks » 13 Feb 2017, 00:37

Sveicināti, sēdēju netā, zondēju kameras un uzdūros šai - http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -8--m.html parametri varen nikni, tik citas tādas kameras maksā 3x dārgāk.. var'but kādam ir kāda ziņa par šīs firmas kamerām, vai varbūt zinās parametros, kur suns norakts, paldies, gaidīšu kādu ziņu.
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Par CCD kamerām

Postby kobalts » 13 Feb 2017, 09:04

peleks wrote:vai varbūt zinās parametros, kur suns norakts

Nav īsti skaidrs no kurienes pārdevējs ir izrāvis- Quantum efficiency: ca. 60% (green), 50% (blue, H-alpha)
Jo sensora ražotājs oficiālā datu lapā to vispār nenorāda- http://www.datasheetspdf.com/datasheet/ ... ?id=914948
Ir norādīta relatīvā sensativitāte starp krāsām kas manuprāt nav īpaši veiksmīga-
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (43.62 KiB) Viewed 25021 times
Last edited by kobalts on 11 Nov 2017, 01:32, edited 1 time in total.
kobalts
Pārnova
Pārnova
 
Posts: 663
Joined: 07 Jan 2013, 23:23
Location: Riga Mārupe Valmiera Plakanciems

Re: Par CCD kamerām

Postby peleks » 01 Mar 2017, 00:30

Sveiki pagājušonedēļ iegādājos ZWO Asic120mm mono kameru kā gida kameru, offaxis arī atnāca, bet ar ieplaisājušu prizmu, jāgaida kamēr atsūtīs jaunu un man sacēlās pāris netaktiski jautājumi:
1.ar kādu open source progu var uzņemt bildes ar šo kameru, gribēju pamēģināt kādu DSO nobildēt, tik visur piedāvā uzņemt video?
2. ir kāda gida proga, kas labi sastrādājās ar šo kameru, biju palasijis visādus saitus, tur saka, ka šī esot high frame kamera un viņai nevar garas ekspo likt, citādi nevar proga nosinhronizēties, vai kaut kā tamlīdzīgi?
3. cik dziļi tas off axis jāgremdē, lai nenosegtu sensoru, jāatstāj pašā maliņā, jeb var bīdīties tuvāk centram?
4. kāds derīgs padoms, kā ko labāk darīt?
p.s. skatoties uz sensora jūtīgumu man stipri sāk nomākt doma krāsas kameras vietā ņemt mono ar filtriem, cipars krietni vien dārgāks, taču nu šī kamera parāda tikpat daudz 10 sekunžu ekspozīcijā cik mana dslr 30 sekundēs. būs labs laiks pamēģinās Jupiteru uzfilmēt, zooms rikīgi makans kamerai (puse no Bodes galaktikas tik kadrā lien :) )
Jau iepriekš pateicos ! :)
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Re: Par CCD kamerām

Postby Andris R » 01 Mar 2017, 03:04

Sveiki! <peleks>, uzteicama apņēmība jauna aprīkojuma komplektēšanā ;) . Jāgaida uz labiem rezultātiem :D ...
Mēģinot lakoniski atbildēt uz jautājumiem, izteikšu savus ieteikumus, varbūt noder...
>1.,2. Pamēģini, SharpCap, http://www.sharpcap.co.uk/sharpcap/downloads
>3. Off axis prizmai jāķer gidējamā zv-nes, kas ir arpus sensora redzeslauka, tātad jāatstāj pēc iespējas tuvāk malai, lai izvairītoos no sensora ekranēšanas. ( t.b., neiedziļinoties detaļās )
... gan būs vēl ieteikumi :D
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

Re: Par CCD kamerām

Postby peleks » 01 Mar 2017, 09:49

Andris R wrote:Sveiki! <peleks>, uzteicama apņēmība jauna aprīkojuma komplektēšanā ;) . Jāgaida uz labiem rezultātiem :D ...
Mēģinot lakoniski atbildēt uz jautājumiem, izteikšu savus ieteikumus, varbūt noder...
>1.,2. Pamēģini, SharpCap, http://www.sharpcap.co.uk/sharpcap/downloads
>3. Off axis prizmai jāķer gidējamā zv-nes, kas ir arpus sensora redzeslauka, tātad jāatstāj pēc iespējas tuvāk malai, lai izvairītoos no sensora ekranēšanas. ( t.b., neiedziļinoties detaļās )
... gan būs vēl ieteikumi :D

Paldies Andris, šovakar izskatās atkal sola labu laiku :) pamēģinās :)
TS 250/1250, TSOAG16mm,HEQ5, Nikon D7500, ZWO Asic120mm, Atik 490exm
User avatar
peleks
Melnais caurums
Melnais caurums
 
Posts: 992
Joined: 03 Jan 2010, 13:06

Next

Return to Tehniskā puse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron